Iako se prije vjerovalo kako na velikim oceanskim dubinama života nema, znanstvenici su na 7000 metara dubine otkrili sasvim novu vrstu ribe puža. To je ujedno bio i prvi put da je ta riba fotografirana i snimljena uopće, piše physorg.com.
Pročitajte i ovo
Princ Zadra
Što će se dogoditi s brodom koji je potonuo na dno Jadrana? "Prema mojim saznanjima, u ponedjeljak bi trebalo krenuti...."
Kraj Čiova
Policajac herojski skočio u nemirno more za turistima: "Da nismo mi naišli.."
>> U morima pronađeno 20 tisuća novih vrsta
Znanstvena ekspedicija neobičnu je ribu pronašla u peruansko-čileanskoj brazdi, na spomenutoj dubini, no to nije sve. Tijekom trotjedne ekspedicije, znanstvenici su putem najmodernije dubokooceanske opreme za snimanje, uspjeli uhvatiti još dvije dosad nezabilježene vrste, velike rakove strvinare, koji pripadaju skupini eurythenes, na 8000 metara dubine te novu, vjeruju, vrstu jegulje.
Napravili su ukupno 6000 fotografija i time dokazali da život vrvi i na najekstremnijim morskim dubinama. Jegulje koje su snimili hranile su se neprekidno 22 sata strvinom na dnu, a spomenuti rakovi strvinari, veći su od svojih srodnika i viđeni su u velikim skupinama, što je znanstvenike zapanjilo.