Do ovog otkrića su došli nakon što su proučili osamnaest pomorskih nesreća u kojima su se muškarci uglavnom brinuli za vlastitu kožu. Brodolom Titanica koji je preživjelo 70 posto žena i djece i tek 20 posto muškaraca iznimka je od tog pravila, kažu Mikael Elindera i Oscar Erixson sa sveučilišta u Uppsali, u Švedskoj, koji su analizirali stopu preživljavanja 15.000 brodolomaca između 1852. i 2011. godine.
Muškarci na brodu koji tone imaju općenito dvaput više izgleda za spašavanje od žena, a djeca još lošije prolaze od potonjih. Titanic, potonuo 1912., i Birkenhead, koji je 1852. završio na dnu Indijskog oceana, jedina su dva analizirana broda na kojima je preživjelo više žena nego muškaraca.
Pročitajte i ovo
Promjena nabolje
Lijek za koji su se izborili pokazuje prve rezultate: "Jako sam sretan i jedva čekam da budem veliki kao i svi drugi"
Novo istraživanje
Idealna žena u Hrvatskoj: Domaćica ili karijeristica?
>> 'Kapetan kukavica': Žao mi je zbog žrtava, ali nisam odgovoran!
Primjer brodoloma Coste Concordije početkom 2012., kada je kapetan napustio brod i ostavio 4.200 putnika, među kojima je 32 izgubilo život, pokazuje da su kapetan i njegova ekipa također skloni prvo se pobrinuti za sebe.
Po švedskoj studiji, takvo ponašanje nije neobično, s obzirom da članovi posade 'i inače imaju višu stopu preživljavanja od putnika i samo je devet od šesnaest kapetana potonulo zajedno s brodom'. Slične razlike po spolu primijećene su i u drugim istraživanjima o ponašanju ljudi u prirodnim nepogodama.(Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.