U svojem 30-godišnjem planu u kojem su predstavljene strategije kojima će se razvijati vojska, uključuju najprije napredne bespilotne letjelice, a cilj im je ratno zrakoplovstvo dovesti do nove razine. Da postanu još brže, većeg dometa, fleksibilnije ali i preciznije u narednim vojnim operacijama.
Pročitajte i ovo
Obljetnica brigade Vukovi
Milanović poručio vojnicima: "Svijet koji je '91. bio pun optimizma i nade kao da je nestao"
prve u nizu
FOTO/VIDEO Francuske i hrvatske zračne snage poletjele zajedno: Pogledajte kako su izgledale aktivnosti na avionima Rafale
Kako bi postigli sve zacrtano uvelike se oslanjaju na razvoj tehnoloških inovacija, prenosi Business Insider.
'Najprije je zrakoplov, kada je uključen vojno naoružanje, promijenio način igre, a sada slijede nova pravila u čijem se središnu nalaze mnoge tehnološke inovacije koje će se upotrijebiti upravo na tim zrakoplovima', stoji u izvješću američkog Air Force-a.
Također se ističe 5 područja u koja će se najviše ulagati koja će biti u središtu interesa iduća tri desetljeća, područja koja će uz dodatak novih tehnologija spremno čuvati svjetsko stanovnišvo od bilo kakvih prijetnji.
Brzina
Ratno zrakoplovstvo ima prirodni interes za povećanje brzine zrakoplova, modernizacija će svakako doprinjeti u brzini putovanja kao i pravovremenim napadima, navodi se u izvješću.
'Iako nam nije u najboljoj namjeri promptno reagirati na napade, postizanjem većih brzina ratnih zrakoplova ostvarili bi znatnu prednost', stoji u izvješću.
Još je 2013. godine, ratno zrakoplovstvo uspješno izvršilo testiranje Boeinga X51A, koji je uz 5.1 maha prešao udaljenost od 230 nautičkih milja u samo 6 minuta. U izvješću se navodi kako ratno zrakoplovstvo planira testirati tu tehnologiju te se nadaju da će do 2020. svi zrakoplovi biti spremni za ovakve, ali i još veće brzine.
Nanotehnologija
Sljedeće područje u koje se planira investirati te ga na taj način znatno unaprijediti je nanotehnologija za koju smatraju da će doprinjeti razvoju zračnog prometa ali i svemirskih ekspedicija.
'Manipulacijom materijala na njihovoj molekularnoj razini mogli bismo stvoriti strukture koje će biti jače, otpornije te ujedno lakše od onih koje danas koristimo, što bi znatno povećalo brzinu ali i udaljenost tj. domet', navodi se u priopćenju.
Što se tiče vojnika na terenu, istraživači su već na putu izrade mjerača koji će se poput flastera moći zaljepiti na tijelo, a mjerit će razinu stresa kao i funkcije vitalnih organa kod vojnika.
Laseri
Još jedno područje u koje će se ulagati je energija tj. laseri i lasersko naoružanje. Prema izvješću, posljednji predstavljeni laserski sustav naoružanja kombinira 6 lasera koji zatim projektile usmjeravaju ka istom cilju, jednoj točki.
Taj je sustav već prošle godine instaliran na ratne zrakoplove i testiran na nekoliko dronova, a rezultati su bili više nego uspješni. Dron je gotovo u sekundi ispario u zraku.
Bespilotni sustav
Bespilotni sustavi su još jedno područje koje se spominje u ovom 30-godišnjem planu ratnog zrakoplovstva.
Nakon što su se pokazali izniomno uspješnima u ratnom zrakoplovstvu, dronovi, tj. bespilotne letjelice, počinju se uvoditi i u civilnu upotrebu. Ratno je zrakoplovstvo također naglasilo kako je potrebno nastaviti sa širenjem i razvojem tehnoloških otkrića na tom području.
Vizija koja se spominje u izvješću uključuje aktivno sudjelovanje dronova na terenu. Oni neće više samo promatrati, ciljati i pucati iz zraka već će zajedno s vojnicima sudjelovati i u borbama na terenu.
Roboti
Sljedeće područje koje se spominje u izvješću se autonomni sustavi, drugim riječima, roboti.
Funkcioniranje futurističkog ratnog zrakoplovstva uključuje i robote koji bi osim što bi se njima moglo upravljati manualno, bili programirani da u određenim situacijama sami donose najbolja rješenja. Tvrtka Boston Dynamics već je započela sa izradom prototipa ovakvih vojnih robota, a najpoznatiji među njima je Atlas, robot koji samostalno hoda, trči, penje se te skače neovisno o podlozi i terenu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook