Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Kamen na Marsu

Curiosity odabrao svoju prvu metu!

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Na posljednjim snimkama koje je s Marsa poslao rover Curiosity vidi se kamen. On će biti prva meta koja će biti analizirana.

Snimke koje je NASA objavila jučer, snimljene su 8. i 9. kolovoza na Marsu. Na njima se između ostalog vidi i kamen koji će analizirati Curiosity, javlja Reuters.

Pročitajte i ovo Maltretiranje djevojke u Splitu Kriminalistička obrada u tijeku Dvije nasilnice iz Splita noć provele u policijskoj postaji: Prijeti im visoka kazna Maltretiranje djevojke u Splitu napale je dvije žene Djevojke su uhićene: Društvenim mrežama širi se video maltretiranja djevojke u Splitu

Curiosity je opremljen nizom uređaja koje određuju mineralni sastav tla i stijenja, analiziraju tlo i atmosferske uzorke kako bi uočili moguće organske komponente te tragove vode u donjim slojevima. Opremljen je i uređajima koji x-zrakama treba identificirati kemijske elemente u stijenama i tlu.

>> Curiosity poslao zbirku ‘razglednica’ s Marsa

Curiosity, koji se spustio na Mars 6. kolovoza nakon osmomjesečnog putovanja i 566 milijuna prevaljenih kilometara u svemiru, odvest će se prema relativno bliskom lokalitetu koji je nazvan Glenelg, a on je znanstvenicima zapeo za oko jer se tu nalaze tri različita tipa terena. Ime je izabrano sa popisa od 100 formacija stijena u Kanadi. Znanstvenici su zamijetili da je ime Glenelg palindrom, tj. da se čita jednako s obje strane, a Curiosity će na svom putovanju trebati ući i vratiti se kroz to područje na putu do idućeg odredišta, Mount Sharpa.



Početak vožnje prema Glenelgu, udaljenom oko 500 metara od mjesta slijetanja, ovisi i o uspješnoj provjeri instrumenata. Sama vožnja mogla bi potrajati do mjesec dana, ovisno o broju zadataka koji znanstvenici sa zemlje postave Curiosityu.

Projekt vrijedan 2,5 milijarde dolara, koji se službeno zove Znanstveni laboratorij Mars (Mars Science Laboratory), prva je astrobiološka misija američke svemirske agencije od projekta Vikinga iz 70-ih godina prošlog stoljeća. Prvi je potpuno opremljen geokemijski mobilni laboratorij ikada poslan na drugi svijet.

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene