Vajgl je Slovenskoj televiziji iz Bruxellesa rekao kako očekuje da će EU slijedećih dana konkretizirati ono što može ponuditi Makedoniji kako bi stabilizirala stanje, ali da makedonske vlasti moraju konstruktivno rješavati političku krizu koja je kulminirala terorističkim napadom u Kumanovu i pokazati "inkluzivnost" prema makedonskim Albancima.
Pročitajte i ovo
Analiza Ivane Petrović
Samit EU-a važan za Hrvatske susjede: "Vučić je napravio nešto neobično, a Crna Gora je, s obzirom na sve, dobro prošla"
Eurobarometar
Istraživanje otkrilo što Hrvate najviše brine: "Svi sliježu ramenima, svi su zadovoljni s mrvicama..."
Vajgl je rekao da je teroristički "incident u Kumanovu" samo "vrh ledenog brijega" političke krize koja u Makedoniji traje već duže.
Ocijenio je da je Kumanovo za incident izabrano zbog blizine srbijanske i kosovske granice i zbog većeg udjela albanskog stanovništva u tom gradu, te dodao da bi žrtava u toj tragediji u kojoj je ubijeno osam policajaca i 14 napadača Albanaca vjerojatno bilo manje da su makedonske vlasti uvažile upozorenja koja su dobivala i reagirale pravovremeno.
Stanovništvo se vratilo kući - ali zaprepastilo ih je što su pronašli
Zaustavljanje političke krize i nasilja uvjet je da se EU pozitivno postavi prema pitanju makedonske budućnosti, a ta je budućnost članstvo u Europskoj uniji, kazao je Vajgl.
Dodao je da bi u suprotnom potpora Bruxellesa Makedoniji mogla izostati, kao i potpora Europskog parlamenta nakon što je devet godina uzastopce donosio pozitivna godišnja izvješća o napretku te države, upozorio je Vajgl.
Unatoč pozitivnim izvješćima Europskog parlamenta početak pristupnih pregovora s Makedonijom blokira Grčka koja se protivi imenu te zemlje.
Vajgl je rekao da su za krizu u Makedoniji krivi također i "neodlučnost" i "inertnost" Europske unije i NATO-a u integriranju zemlje u te strukture. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook