Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Zahvalila na podršci

Wikipedia ponovno dostupna nakon prosvjeda

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Internetska enciklopedija Wikipedia u četvrtak je ponovno dostupna korisnicima pošto je tijekom protekla 24 sata, zajedno s još oko 7000 drugih internetskih stranica, bila zatvorena u znak prosvjeda protiv prijedloga dvaju novih američkih zakona protiv internetskog piratstva.

U akciji bez presedana osim Wikipedije sudjelovali su između ostalih i Google, Mozilla, Reddit, WordPRess, TwitPic, Cheezburger, BoingBoing i Minecraft, prosvjedujući protiv prijedloga zakona "Stop Online Piracy Act" (SOPA), podnesena američkom Kongresu, te 'Protect IP Act' (PIPA) koji se trenutačno razmatra u Senatu.

Ti zakoni imaju podršku Hollywooda, glazbene industrije i Američke trgovinske komore, a namijenjeni su prije svega sprečavanju piratizacije američkih proizvoda izvan zemlje.

Pročitajte i ovo Ilustracija pokret Posljednja generacija FOTO/VIDEO Vozači nasrnuli na aktiviste na autocesti, kamere zabilježile okršaj: "Gaze nas, odvlače s prometnice, udaraju i prisilno zadržavaju" Slika nije dostupna Napad na Ukrajinu VIDEO Zalili bojom pločnik ispred ruske ambasade: Prosvjednici obilježili godinu dana rata

>>Rečeno-učinjeno: Wikipedia 'ugasila' svoje stranice

U prosincu je nekoliko pionira interneta, poput eBaya, Googlea, Twittera, Yahooa! i Wikipedije, objavilo zajedničko otvoreno pismo u kojemu prosvjeduju protiv zakona. Po njihovu mišljenju, prijedlozi koji se razmatraju omogućili bi američkoj vladi da 'cenzurira internet služeći se postupcima koji su slični onima kojima se služe Kina, Malezija i Iran'.

Najsporniji dio zakona jest onaj koji će saveznim vlastima omogućiti da na crnu listu stave stranice koje navodno distribuiraju piratske sadržaje. To bi, zapravo, svim američkim korisnicima onemogućilo pristup dobrom dijelu interneta.

Tijekom 24-satna prosvjeda neke su web stranice posve zacrnile svoje stranice, dok su se druge pozornost na to pitanje odlučile skrenuti na manje dramatične načine.

Stranice Wikipedije na engleskome bile su potpuno nedostupne a na njima se mogla pročitati poruka da bi novi zakoni 'mogli fatalno ugroziti slobodu i otvorenost interneta', dok se na početnoj stranici Googlea nalazila poruka: 'Poručite Kongresu: Molimo Vas nemojte cenzurirati web!'. (Hina)

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene