Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Štetno izlaganje početi već u trbuhu

WHO: Zagađeni okoliš godišnje ubije 1,7 milijuna djece u svijetu

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Četvrtina slučajeva svih smrti djece mlađe od pet godina u svijetu rezultat je nezdravog ili zagađenog okoliša, uključivo prljavu vodu i zrak, pasivno pušenje ili nedostatak odgovarajuće higijene, priopćila je u ponedjeljak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

Nezdrav ili zagađen okoliš može dovesti do fatalnih slučajeva dijareje, malarije ili upale pluća, kazao je WHO u izvješću, te stajati života 1,7 milijuna djece godišnje.

Pročitajte i ovo Muškarac odjeven u Djeda Mraza pao sa zgrade Užas u Rusiji Muškarac odjeven u Djeda Mraza pao sa zgrade, djeca sve gledala: "Praznik se pretvorio u monstruoznu nesreću" Slika nije dostupna Zabrinuti su Veliki prosvjed liječnika: ''Pandemija će završiti, ali ne postoji cjepivo protiv druge opasnosti koja nam prijeti''

"Zagađeni okoliš je smrtonosan - pogotovo za malu djecu", rekla je u priopćenju direktorica WHO-a Margaret Chan. "Njihovi organi i imunološki sustavi koji su u razvoju, kao i manja tijela i dišni sustavi, čine ih posebno osjetljivima na prljavi zrak i vodu".

U izvješću "Nasljeđivanje održivog svijeta: Atlas dječjeg zdravlja i okoliša" WHO kaže da štetno izlaganje može početi još u trbuhu, te se potom nastaviti ako su djeca izložena vanjskom i unutarnjem onešišćenom zraku i pasivnom pušenju.

To povećava izglede za upalu pluća kao i za cjeloživotni rizik od kroničnih respiratornih bolesti poput astme.

Zagađeni zrak također povećava cjeloživotni rizik od bolesti srca, moždanog udara i raka, kaže izvješće.

U njemu se naglašava da su kućanstva bez pristupa čistoj vodi i sanitarijama, ona koja su onečišćena dimom od izgaranja goriva poput ugljena ili koriste otpad za kuhanje i grijanje, izloženija dijareji i upali pluća.

Djeca su također izložena štetnim kemikalijama kroz vodu, hranu, zrak i proizvode oko njih.

Maria Neira, stručnjakinja WHO-a za javno zdravlje, kazala je da su takvi podaci težak gubitak, i u smislu smrti, i dugotrajnih bolesti i stope obolijevanja.

"Ulaganje u uklanjanje okolišnih rizika za zdravlje, poput poboljšanja kvalitete vode ili korištenja čistijeg goriva, rezultirat će ogromnim zdravstvenim koristima", kazala je. (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene