Ukrajinski, ruski i francuski predsjednik Petro Porošenko, Vladimir Putin i Francois Hollande te njemačka kancelarka Angela Merkel održali su nekoliko rundi razgovora iza zatvorenih vrata, najprije sami, potom s ministrima vanjskih poslova i savjetnicima, da bi potom ponovno razgovarali u četiri oka.
Pročitajte i ovo
Rat u Europi
Putin ima novu taktiku umjesto prisilne mobilizacije
Ruski protunapad
Ukrajina izgubila veliki dio teritorija u Rusiji: "Neprijatelj pojačava svoje protunapade"
Čelnici namjeravaju potpisati zajedničku izjavu kojom se podupire teritorijalna cjelovitost i suverenitet Ukrajine, rekao je izvor iz ukrajinskog izaslanstva, prenosi Reuters.
Po istom izvoru, kontaktna skupina (Rusija, Ukrajina, OESS) pripremit će odvojeni dokument kojim se potpisnici obvezuju na poštivanje plana o prekidu vatre, dogovorenog u rujnu u Minsku.
Razgovori bi mogli potrajati još najmanje pet do šest sati, rekao je savjetnik ukrajinskog predsjednika .
"Imamo još pet, šest sati posla. Najmanje toliko. Nećemo otići bez sporazuma o bezuvjetnom prekidu vatre. Traje borba živaca", napisao je savjetnik Valerij Čali na Facebooku.
Napokon pronašli rješenje?
Njemačko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je je da "razgovori nisu laki i da se nastavljaju", dodajući da će njemački ministar vanjskih poslova Frank Walter Steinmeier odgoditi planirani put u Brazil.
Za razliku od Nijemaca, ruski ministar vanjskih poslova sergej Lavrov ranije je rekao da "razgovori teku više nego super".
Porošenko je uoči razgovora izjavio da su razgovori u Minsku posljednja šansa za okončanje sukoba u kojem je dosad poginulo više od 5400 ljudi.
"Ili će doći do deeskalacije, primirja i povlačenja teškog naoružanja, ili će situacija izmaći kontroli", rekao je Porošenko, prenosi dpa.
Glasnogovornik kancelarke Merkel, Steffen Seibert istaknuo je da sastanak predstavlja "tračan nade, ništa više od toga".
Nade u uspjeh sastanka porasle su kada su u Minsk doputovali čelnici separatista, Aleksander Zaharčenko i Igor Plotnicki. Oni će potpisati sporazum ako razgovori budu uspješni, rekao je za dpa Andrej Purgin iz samoproglašene Narodne republike Doneck.
Paralelno sa summitom, u Minsku se sastala kontakna skupina koja s izaslanicima separatista pokušava dogovoriti pojedinosti mirovnog plana.
Denis Pušlin iz Narodne Republike Doneck rekao je da je prerano govoriti o uspjehu. "Situacija se razvija pozitivno, ali samo će vrijeme pokazati hoće li biti konačnog rezultata", kazao je.
Ukrajinska vlada objavila je u srijedu da je njezinih 19 vojnika ubijeno u napadu separatista kod grada Debalceva, što je jedan od najvećih gubitaka u devet mjeseci rata.
Pobunjenici koji su u siječnju prekinuli petomjesečno primirje pokušavaju okružiti vladine snage u tom gradu, strateški važnom jer bi im omogućio povezivanje glavnih uporišta.
Washington je istovremeno počeo otvoreno govoriti o naoružavanju i obuci ukrajinskih vojnika za obranu od "ruske agresije".
Zapovjednik američkih snaga u Europi Ben Hodges izjavio je da će američka vojska početi uvježbavati ukrajinske vojnike. Obuka će početi u ožujku i jedna bojna američkih vojnika uvježbavat će tri ukrajinske bojne, rekao je Hodges tijekom posjeta bazi NATO-a u Szczecinu na sjeverozapadu Poljske.
Po njegovim riječima, ruski vojnici izravno su intervenirali u borbama oko Debalceva i ako ofenziva uspije, mogli bi krenuti na luku Mariupolj.
"Prema količini streljiva i vrsti opreme vrlo je očito da se radi o izravnoj ruskoj intervenciji u području Debalceva", istaknuo je Hodges.
Također je kazao da je uz ukrajinsku granicu raspoređeno deset ruskih bojni. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook