Obavijesti Video Pretražite Navigacija
'Akt vandalizma'

VIDEO Ljubljana: Studenti napali policiju i parlament

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
8.000 prosvjednika traži ukidanje zakona kojim se ograničava honorarni rad tijekom školovanja.

Prosvjed slovenskih studenata i učenika protiv zakona koji bi im ograničio honorarni rad tijekom školovanja poslijepodne je u Ljubljani izmakao kontroli kad je dio prosvjednika napao zgradu parlamenta u kojoj se održavala redovita sjednica. Budući da je oko zgrade bio postavljen kordon posebne policije, nasilni mladi prosvjednici na zgradu su bacali granitne kocke s obližnjega parkirališta, jaja i druge predmete. Razbili su desetak prozora, a sjednica je nakratko prekinuta.

Pročitajte i ovo Aleksandar Vučić reagirao i slovenski premijer Novi Vučićev skandal, brutalno izvrijeđao Slovence: "Odvratni su, nikad im se neću ispričati" Slika nije dostupna Nema kazni Slovenske službe od lani registriraju odlazak unovačenih na krizna područja

Studentska organizacija, koja je službeni organizator prosvjeda, distancirala se od nasilja ističući da je u izgredima sudjelovalo samo nekoliko stotina prosvjednika, i to pošto je prosvjedni skup već bio završen. Izgrede je osudio predsjednik parlamenta Pavel Gantar, koji je rekao da to nije bio prosvjed, nego 'akt vandalizma'. 'Oni koji bacaju jaja ne mogu biti gladni. Ovo je odbijanje dijaloga i bijeg u nasilje, a to ne može biti put za rješavanje otvorenih pitanja', rekao je Gantar.

Komentirajući prosvjede i zahtjeve mladih, istaknuo je da shvaća njihove teškoće te dodao kako im nije u interesu da padnu 'pod utjecaj stvaranja prividnog izvanrednog stanja'. Očevici su rekli da je policija uhitila nekolicinu nasilnih prosvjednike, a neslužbeno se doznaje da ima i nekoliko lakše ozlijeđenih.

U središtu Ljubljane okupilo se oko 8000 prosvjednika koji su od vlade tražili da povuče zakonski prijedlog po kojemu bi mladi tijekom studiranja honorarno mogli raditi bitno manje nego dosad te bi na te prihode plaćali porez i doprinos za mirovinsko osiguranje. Vlada taj zakon smatra potrebnim kako bi se skratilo vrijeme studiranja. Studenti tvrde da bi se novim rješenjem njihov socijalni položaj bitno pogoršao jer bez povremenog rada ne bi mogli snositi troškove studija. (Hina)

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene