Ono što je posebno potreslo javnost jest njihova izjava kojom su malenu Mašu, navodno pronašli putem fotografija na Facebooku koje je objavio njezin otac. Za susret malene Maše s tatom zaslužni policajci iz potjere. Francuske otmičare ulovili su nakon dramatične potjere helikopterom i presretačem.
Pročitajte i ovo
urušavanje nadstrešnice
Nakon tragedije u Novom Sadu oglasio se Vučić, objavio informacije o poginulima i poručio: "Tražim političku i krivičnu odgovornost"
Izvjestitelj za Srbiju
Vučić poručio Piculi da mora lijepo govoriti o Srbiji: "Kad se ispriča za teške i lažne optužbe, moći će razgovarati sa mnom"
"Sustigli smo ih na skretanju na Sremsku Mitorvicu, pokušali su dijete baciti, bili smo im za petama", rekao je jedan od policajaca odlikovanih kod premijera Aleksandra Vučića. Sve se završilo kako treba.
Srbijanski mediji pišu kako su otmičari priznali da su dijete pronašli - putem Facebooka. Posebnim programom pretraživali su fotografije korisnika, i pronašli mnoštvo slika djevojčice na profilu njezina oca. Uz pomoć fotografija došli su i do adrese. Stručnjaci zato upozoravaju.
Beograd: Otmičari htjeli malu Mašu prodati pedofilima za 100.000 eura?
"Čim manje takvih stvari objavljivati. Facebook je javna platforma, to je kao da izađete na ulicu i dijelite slike svoje djece", ističe Saša Fišter, stručnjak za društvene mreže. Jer programi za prepoznavanje lica, kakve smo do sada gledali u filmovima znanstvene fantastike već su odavno stvarnost.
"I neke obaviještajne službe rade na tehnologiji prepoznavanja lica i sam Facebook ima razvijen algoritam koji s 57 posto točnošću može prepoznati nečije lice, što je omjer isto kao i ljudsko oko", dodaje Fišter.
Iz osječkog centra za nestalu i zlostavljanu djecu upozoravaju kako svaka fotografija kriminalcima olakšava posao. Računalo mjeri svaki detalje, primjerice udaljenost oka i usana. "Takvi programi postoje, nije velika novost, ali očigledno se vidi ovdje da je to dobro organizirana kriminalna skupina", kaže Tomislav Ramljak iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.
I zato je, kaže, važno i u Hrvatskoj uspostaviti sustav koji u slučaju otetog djeteta alarmira sve nadležne službe. Jer u Europskoj uniji svake dvije minute nestane jedno dijete. Otmičarima posao zato ne bi trebali olakšavati sami roditelji.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook