Već 42 dana u Nigeriji nije zabilježen novi slučaj ebole. Zato je WHO ocijenila da u toj zemlji više nema ove opake bolesti.
Podijelite
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u ponedjeljak je, nakon 42 dana bez novih slučajeva oboljelih od hemoragijske groznice, ocijenila da u Nigeriji više nema ebole, javljaju agencije i ističu da je ta zapadnoafrička zemlja primjer drugima kako se treba uhvatiti u koštac s tom smrtonosnom bolesti.
"U Nigeriji više nema ebole. Ovo je fantastična priča o uspjehu...ona pokazuje da se ebolu može suzbiti, ali mora nam biti jasno da smo dobili tek bitku. Rat će biti gotov nakon što ebole više ne bude u cijeloj zapadnoj Africi", kazao je predstavnik WHO-a Rui Gama Vaz na konferenciji za novinare u Abuji.
Prvi slučaj ebole u Nigeriji, najnapučenijoj zemlji u Africi, zabilježen je u srpnju kada je iz Liberije stigao liberijsko-američki diplomat Patrick Sawyer. Nigerija je sveukupno imala 20 slučajeva ebole, a osam oboljelih je umrlo.
Od ebole je u Liberiji, Gvineji i Siera Leoneu od izbijanja epidemije ebole umrlo 4.546 ljudi, a Europska unija je za borbu protiv bolesti u tim zemljama izdvojila 500 milijuna eura, no Velika Britanija želi da se ta suma udvostruči. Iz diplomatskih se izvora doznaje da bi tri zemlje trebale predvoditi akcije za suzbijanje ebole u zapadnoj Africi - Velika Britanija u Siera Leoneu, Francuska u Gvineji i SAD u Liberiji.
U međuvremenu je Belgija odlučila u ponedjeljak uvesti kontrolu svih putnika koji dolaze iz zemalja pogođenih ebolom, priopćio je glasnogovornik zračne luke u Bruxellesu. Belgija tako slijedi mjeru koju su uvele Francuska i Velika Britanija. Svim će se putnicima mjeriti tjelesna temperatura i morat će ispuniti formular WHO-a. U slučaju temperature, svaki će putnik biti "smjesta izoliran" te hospitaliziran kako bi se napravile dodatne pretrage. (Hina)