Svijet je 13 puta bio na rubu nuklearnog rata, svaki put presudila pogreška
Piše B.V.,
05. svibnja 2014. @ 11:00
Nuklearno oružje upotrebljeno je dvaput u ratovima i to oba puta u Japanu 1945. godine. Otad se ono koristi kao sredstvo odvraćanja, no ono što malo tko zna, jest da je u međuvremenu bilo nekoliko situacija u kojima je malo falilo da dođe do nuklearnog napada.
Podijelite
Dokazi iz mnogih dokumenata s kojih je skinuta oznaka tajnosti, svjedočanstava i intervjua, sugeriraju kako je svijet doista imao sreće, obzirom na broj slučajeva u kojima je nuklearno oružje skoro upotrebljeno kao rezultat krive procjene ili pogreške, piše u izvještaju Chatham House.
U nekoliko navrata stvar su spasile individualne odluke, i to često kao rezultat neposluha što se tiče protokola i političkih smjernica. Unatoč populariziranoj slici da između Moskve i Washingtona postoji izravna telefonska "vruća linija", incidenti otkrivaju da oni koji posjeduju nuklearno oružje ne vjeruju protivniku te se oslanjaju na podatke koje daju sustavi skloni pogreškama i krivim procjenama.
Chatham House napravio je izvještaj u kojem navodi 13 slučajeva od 1962. godine i koji možete vidjeti OVDJE.
Izdvojit ćemo međutim slučak iz 1995. godine, točnije 25. siječnja te godine, koji je poznat kao "Black Brant scare". Radilo se o lansiranju istraživačke rakete iz norveške u suradnji SAD-a i Norveške, a lansiranje je prouzročilo paniku u Rusiji do te mjere, da je tadašnjem ruskom predsjedniku Borisu Jeljcinu donijeta aktovka za odobrenje lansiranja nuklearnog oružja. Prema nekima, svijet zbog tog manjka komunikacije između Rusije i SAD-a, nikad nije bio bliži nuklearnom ratu.