Time je preinačena odluka iz ožujka ove godine. Predsjednik Barack Obama je krajem ožujka najavio proširenje priobalnih područja na kojem će biti dozvoljeno bušenje nafte uz Istočnu obalu SAD-a i na Aljasci, no ubrzo nakon toga došlo je do ekološke i ekonomske katastrofe s naftnom mrljom iz BP-ove bušotine Deepwater Horizon u Meksičkom zaljevu.
Pročitajte i ovo
Nova pravila
Iran zabranio pejdžere i voki-tokije na letovima
SUMMIT ČELNIKA EU-a
Ivana Petrović iz Bruxellesa: "Iako je premijer Andrej Plenković jučer spominjao JANAF, nije bilo sigurno da će iskoristiti tu kartu"
'Mi samo podešavamo našu strategiju u područjima gdje nema aktivnih koncesija za bušenje' rekao je Salazar, dodajući da je administracija odlučila 'ne širiti se u ovome trenutku na nova područja za bušenje nafte i plina'.
Nova strategija usredotočit će se na područja u kojima su trenutačno aktivne koncesije u središnjem i zapadnom dijelu Meksičkog zaljeva, te na Arktiku, prema programu vanjskog epikontinentalnog pojasa od 2012. do 2017., dok će ostale vode ostati izvan dosega naftaša.
Ekološke udruge pozdravile odluku
Najavljeno je i novo ekološko ispitivanja vezano uz plan kompanije Shell za bušenje nafte na Arktiku.
Objavu novog plana pozdravile su ekološke udruge, te predstavici vlasti i kongresni zastupnici iz Floride, dok je Američka trgovinska komora ocijenila da odluka predstavlja 'veliki korak natrag za energetsku budućnost SAD-a'.
>> Gdje je završila nafta iz Meksičkog zaljeva?
Naftne kompanije upozorile su da odluka donosi gubitak desetaka tisuća radnih mjesta i stotine milijuna dolara poreznih prihoda. (Hina)