Jedna od 'pogodnosti' zemalja članica Europske unije je dostupnost golemih financijskih sredstava iz cijelog niza strukturnih i investicijskih fondova, kao i kohezijskog fonda. U razdoblju od 2014.-2020. godine u fondovima proizašlima iz europske kohezijske politike dostupno je 351,8 milijardi eura što je ujedno i 32,5 posto ukupnog proračuna Europske unije.
Pročitajte i ovo
41 država sudionica
Osniva se posebni sud za zločine ruske agresije na Ukrajinu: Vlada dala punu podršku
izašli podaci
Više ljudi se osjeća siromašno u Francuskoj, Španjolskoj i Portugalu nego u Hrvatskoj
Većini zemalja članicama, jedini problem u priči oko tih sredstava predstavlja pitanje - kako napraviti projekte za koje će se moći povući taj novac, no Ujedinjeno Kraljevstvo sada ima neke druge probleme. Pitanje je vremena kad će ta zemlja i službeno istupiti iz Europske unije, a samim time i izgubiti mogućnosti za sufinanciranje iz europskih fondova.
Kako bi pokušali spasiti što se spasiti može, britanska vlada ima u planu uvesti fondove za poljoprivredu, znanost, ali i ostale sektore, koji bi trebali zamijeniti europske fondove.
Kritičari ovakvog poteza kažu kako ove vladine garancije nisu dovoljne te da je definitivno prisutna velika nesigurnost - može li Ujedinjeno Kraljevstvo izdvojiti tu količinu novca. Prema prvim procjenama, te bi garancije Ujedinjeno Kraljevstvo mogle koštati 6 milijarda funti godišnje, a lako moguće i puno više.