Rusija trpi najgori toplinski val u posljednjih 130 godina, odnosno otkad se tamo vrše mjerenja temperature. Središnjom Rusijom vladaju temperature od 40 stupnjeva, a mjestimice i više od toga. Ekolozi World Wildlife Funda (WWF) ističu kako su šumski požari i emisije ugljičnog monoksida dio kružnog ciklusa koji čini globalno zatopljenje.
Pročitajte i ovo
Užas u Peruu
Požari pogađaju usjeve i arheološka nalazišta: "Izvan kontrole su, trebamo pomoć"
šest poginulih
FOTO: Vatrena stihija hara Portugalom: Gore kuće, ima mrtvih, na terenu je 5000 vatrogasaca
>> Dvojica ruskih vojnika poginula braneći nuklearni centar
'Povećana emisija ugljičnog dioksida vodi prema toploj i sušama pogodnoj klimi, koja sukladno tome povećava rizik od šumskih požara', ističu u WWF-u, a prenose RIA Novosti. Svjetski stručnjaci ističu kako razina ugljičnog dioksida ostaje prisutna dugo nakon gašenja požara, jer drveće u procesu truljenja oslobađa taj plin u zrak. kao posljedica toga, izgorjele šume oslobode više ugljičnog dioksida, nego što ga uspiju apsorbirati u periodu od 30 godina.
'Rast novog drveća u opožarenim područjima pomaže u smanjenju tih posljedica, ali brzo pošumljavanje nemoguće je bez ljudske asistencije', zaključio je Nikolai Šmatkov, ruski koordinator za šume pri WWF-u. Navedeno područje Rusije tijekom vikenda i početka tjedna poharala je i još uvije njime hara oko 500 požara, a gori više od 190.000 hektara šuma.