'Nevoljkost sadašnjih vlasti u Kijevu da uspostave stvarni dijalog s predstavnicima regija, prije svega na jugu i istoku zemlje, predstavlja ozbiljnu zapreku na putu smirivanja krize i izgradnje povjerenja u Ukrajini', navodi se u priopćenju ruskog ministarstva vanjskih poslova nakon sastanka zamjenika ministra Grigorija Karasina s čelnikom predstavništva Europske unije u Moskvi Vygaudasom Ušackasom.
Pročitajte i ovo
strašni gubitak
VIDEO Noćna kamera snimila uništenje velikog ruskog raketnog sustava
veliki saveznici
Poznati američki institut procijenio: Asadov pad je strateški poraz za Rusiju
Karasin je rekao Ušackasu da su sankcije EU-a 'iscrpljen, šablonski pristup... koji ne samo da ne rješava nego produbljuje razlike i predstavlja zapreku zajedničkom traženju izlaska iz stvarne krizne situacije u Ukrajini'.
Moskva očekuje da će u skladu sa ženevskim sporazumom od 17. travnja i smjernicama Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) 'partneri iz EU-a i SAD-a iskoristiti svoj utjecaj na sadašnje vlasti u Kijevu kako bi se pitanja državnog ustroja i uvažavanja prava regija uskoro razmotrila, u svakom slučaju do izbora predviđenih za 25. svibnja'.
Smanjivanje napetosti: Putin podržao posredovanje OESS-a
'Na nedavno održane referendume u ukrajinskim regijama Donjecka i Luhanska treba gledati kao na jasan signal Kijevu o dubokoj krizi međusobnog razumijevanja, a u širem smislu - ukrajinske državnosti', ističe ministarstvo.
Ministri vanjskih poslova Europske unije odlučili su ponedjeljak na sastanku u Bruxellesu proširiti sankcije zbog ruskih akcija u Ukrajini, dodavši dvije krimske tvrtke i 13 ruskih i proruskih ukrajinskih dužnosnika na EU-ov popis onih koji su pod sankcijama.
Na popis je dodano još 13 imena i sada ih je ukupno 48 kojima je zamrznuta imovina i zabranjen ulazak u EU. Prvi put na taj popis uvrštene su i dvije tvrtke.
Čelnici EU-a su na izvanrednom summitu početkom ožujka kao odgovor na rusko destabiliziranje Ukrajine pripremili pristup u tri faze. Prva je bila prekid ugovora o novom viznom režimu, sada se provodi druga faza koja obuhvaća zabranu putovanja i zamrzavanje imovine dužnosnicima koji imaju ulogu u ukrajinskoj krizi, a treća je uvođenje ekonomskih sankcija.
Sada je u tijeku druga faza i ministri zemalja članica već su nekoliko navrata proširivali popis osoba pod sankcijama.
Pokretanje treće faze zasad nije aktualno, a u EU smatraju da bi rusko ponašanje tijekom predsjedničkih izbora u Ukrajini 25. svibnja moglo biti ključni test za to. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook