Obama je odredio rok za okončanje američke borbene misije u Iraku 31. kolovoza 2010. godine, sedam i pol godina nakon početka rata. 'Dopustite mi da to kažem najjednostavnije što mogu: 31. kolovoza 2010. završit će naša borbena misija u Iraku', rekao je u petak u marinskoj bazi Camp Lejune u Sjevernoj Karolini.
Pročitajte i ovo
Bez borbe
Iračka vojska preuzela granični prijelaz sa Sirijom
Do kraja 2011.
SAD opovrgava potpuno povlačenje svojih vojnika iz Iraka
>> Američki vojnici otići će ako se ne prihvati sporazum
Rok za povlačenje borbenih postrojba i odluka da u Iraku ostavi značajne snage od 50.000 vojnika, izazvale su kritike i iz vrha Demokratske stranke. 'Ne znam kakvo je opravdanje za zadržavanje 50.000 vojnika u Iraku. Trećina bi bila dovoljna, 15 do 20 tisuća vojnika', izjavila je predsjednica Predstavničkog doma Kongresa Nancy Pelosi.
Rok za povlačenje borbenih postrojba i odluka da u Iraku ostavi značajne snage od 50.000 vojnika, izazvale su kritike i iz vrha Demokratske stranke
Gostujući u nedjeljnoj emisiji NBC-a 'Meet the Press', ministar Gates nastojao je ublažiti zabrinutost koju su izrazili Pelosi, čelnik senatske većine Harry Reid i mnogi drugi. Na pitanje kako je administracija došla do broja od 50.000 vojnika koji ostaju u Iraku nakon povlačenja glavnine snaga, Gates je kazao da je taj broj rezultat dijaloga između Združenog stožera oružanih snaga, zapovjednika na terenu i predsjednika Obame.
'Zadržavanje velikih tranzicijskih snaga, umanjuje opasnost od preranog povlačenja borbenih postrojbi', rekao je Gates, po čijim su riječima zapovjednici na terenu tražili zadržavanje borbenih snaga do kraja 2010. Prema tzv. SOFA sporazumu, o statusu američkih snaga u Iraku, potpuno američko povlačenje je predviđeno do kraja 2011. godine. Gates je kazao kako je zadržavanje 35 do 50 tisuća vojnika, samo međufaza prema svođenju njihovog broja na nulu, ako ne bude novog sporazuma s Iračanima.
Mijenja se narav američke vojske u Iraku
Trenutačno su u Iraku 142.000 američkih vojnika. Ministar Gates naglasio je da će se narav američke misije u Iraku promijeniti s borbene u svojevrsnu mirovnu misiju s 'obukom, pomoći i savjetničkom ulogom' uz 'ograničeni protuteroristički aspekt'.
Preostale američke snage u Iraku, po njegovim se riječima, neće više nazivati 'borbene postrojbe' nego 'brigade za savjetovanje i pomoć', stacionirane u ograničenom broju vojnih baza. One će pomagati u tranziciji iračkih snaga do kraja 2011. Prema navodima iz američkih medija, SAD će u Iraku zadržati 14 vojnih baza.
Na pitanje hoće li napuštajući Irak SAD proglasiti pobjedu, Gates je rekao da to treba prepustiti povjesničarima, ali je uvjete koji će se moći zvati pobjedom opisao kao 'stabilizirani Irak, niska razina nasilja, provedba demokratskih izbora i savezništvo s SAD-om'. Gates je također kazao da ne planira odstupiti s dužnosti, ali je ostanak na čelu Pentagona tijekom cijelog Obamina mandata opisao kao 'izazov'.
Na pitanje voditelja emisije 'Meet the Press' Davida Gregorya o razlikama između predsjednika Busha i Obame, uslijedila je prilična stanka, dok Gates nije iznio diplomatsku formulaciju: 'Teško je reći. Mislim da je Obama na neki način više analitičan. On osigura da o nekom pitanju čuje mišljenje svih koji su u sobi, ako se sami ne jave, on ih prozove'.
Opisati razlike između Busha i Obame, bila bi "dobra tema za knjigu" ocijenio je Gates, prvi ministar obrane u povijesti SAD-a koji obavlja dužnost pod predsjednicima iz obiju stranaka - republikanske i demokratske.