Prema važećem ugovoru iz 2006. Slovenija bi za potrebe svoje vojske trebala kupiti 135 oklopnih vozila s opremom za ukupno 278 milijuna eura.
Pročitajte i ovo
Rat na Bliskom istoku
Izraelci ubili još najmanje tri čovjeka u Libanonu: "Bungalov je izravno pogođen"
TRUMP RAZARAČ
Dok je Kremlj suzdržan oko izbora, ruski mediji navijaju za Trumpa: "On bi mogao dovesti do kolapsa Amerike bez ispaljivanja projektila"
Sadašnja faza istrage u Sloveniji ne omogućava poništenje tog ugovora s pozivanjem na protukorupcijsku klauzulu po kojoj je ugovor ništavan ako se dokaže da je do njega došlo isplatom mita, rekao je Pahor na konferenciji za novinare, te dodao da bi Slovenija u slučaju da od ugovora sada odustane preuzela rizik odštetne tužbe finskog proizvođača.
Nezakonite provizije
Dio slovenskih medija objavio je da je Pahorova vlada već donijela odluku o poništenju ugovora s Patrijom i to nakon podizanja još nevažećih optužnica protiv nekih dužnosnika u Sloveniji, među kojima je i bivši premijer Janez Janša. Njih tužiteljstvo sumnjiči da su razgovarali o nezakonitim provizijama koje je Patria trebala platiti prije nego je ugovor za slovensku vojsku bio sklopljen.
Pahor je rekao da za visok iznos dogovorenog posla s Patrijom od više stotina milijuna eura u načelu ne krivi bivšu vladu koja ga je potvrdila u vrijeme ekonomske konjukture i proračunskog suficita i u vrijeme kad se računalo da će Slovenija za potrebe NATO-a opremiti veći motorizirani bataljun za operacije u inozemstvu, ali da su se ekonomske prilike od onda promijenile.
>> Delo o aferi Patria: Posrednicima plaćena provizija
'Upitno je je li država sada u vrijeme krize u stanju ispuniti sve odredbe ugovora u pogledu broja oklopnih vozila i može li se zbog promijenjenih okolnosti postići dogovor o smanjenju broja vozila i cijeni', rekao je Pahor. (Hina)