SAD i njezini saveznici sve su više nervozni oko činjenice da Rusija na Bliskom istoku koristi svoja sofisticirana vojna oružja, kojima podupire režim sirijskog predsjednika Bašara Al-Asada. Zapad se ne boji toliko borbenih zrakoplova, dronova i bombardera, već špijunskog naoružanja, koje se pokazuje najmoćnijim i opasnim. Rusija prilikom korištenja opreme za nadzor i ometanje komunikacija i radara, ne cilja samo džihadiste Islamske države, već i sirijske pobunjenike te pritom Zapadu pokazuje svu svoju moć.
Pročitajte i ovo
SNAGA U BROJKAMA
50.000 Rusa i Sjevernokorejaca pokušava preuzeti Kursk od Ukrajinaca: "Sretni smo što rade kamikaza-napade"
DOMINACIJA NATO NACIJA
Velika studija pokazala da je NATO vojno superioran Rusiji u svemu osim u jednome
"Još uvijek pokušavamo dokučiti kakav im je strateški cilj. Očito potpora Asadovom režimu, oni su već desetljećima saveznici. Tu postoje značajne zračne snage i nekoliko tisuća vojnika, dovoljno da se zaštiti ruska zračna luka. Očito je da Rusija pokušava zaštititi svoje nacionalne interese te postati igrač u toj regiji", smatra Roger Shanahan, stručnjak za Bliski istok sa Sveučilišta Lowy, prenosi news.com.au.
No Shanahan ne vidi bojazan od novog Hladnog rata, ali u toj procjeni s njim se mnogi ne slažu. Američki dužnosnici istaknuli su za britanske medije kako razmišljaju o ponovnom uvođenju protokola koji su korišteni za prevenciju takve vrste sučeljavanja između Rusije i Zapada.
Zašto je Zapad u strahu?
Rusija koristi ratnu tehnologiju usmjerenu taktici "hibridnog ratovanja", prikrivenim i obmanjujućim vojnim operacijama, kako bi se postigli strateški ciljevi.
SVE JE POČELO OD GRAFITA Od građanskog rata do najveće humanitarne katastrofe od Drugog svjetskog rata
Elektronsko ratovanje je jedna od najjačih ruskih točaka, kojom onda nadmašuje čak i sam Zapad. Uporaba tehnologije za ometanje, može direktno utjecati na tehnologiju koju koristi NATO, ostavljajući pilote prepuštenima samim sebi te time dajući Rusiji ogromnu vojnu prednost pred Zapadom.
Koga zapravo Rusi gađaju?
Rusi su u srijedu ispalili čak 26 krstarećih projektila na sjever, sjeveroistok Sirije, svi od kojih su uništili zadane ciljeve na tlu. SAD je pokušao potkopati taj uspjeh informacijom da su četiri projektila pala na Iran, što su iranske vlasti demantirale.
Ruski odgovor je bio i pomalo sarkastičan. "Koliko god to bilo neugodno i neočekivano za naše kolege u pentagonu i Langleyju... sve rakete ispaljene s brodova pronašle su svoje mete", poručio je glasnogovornik ruskog ministartva obrane, Igor Konašenkov.
SAD je nakon toga upozorio na potrebu dodatnih razgovora, kako bi se izbjegli mogući budući nesporazumi.
Putinova agenda
Shanahan tvrdi da je ruski cilj u Siriji zapravo jednostavan - jačanje Asadovog režima i prepuštanje američkoj koaliciji da se bavi Islamskom državom. Na taj način u Siriji slabe sve frakcije, osim Asada, čime jača i pozicija Rusije u toj zemlji, odnosno držanju uzdi vlasti u njezinim rukama.
No što je dugoročni Putinov plan, znaju samo Putin i njegovi suradnici, a upravo to ostatak svijeta itekako brine.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook