Obavijesti Video Pretražite Navigacija
U Kini 32 milijuna više muškaraca

Opsjednutost sinovima je tradicija

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Zbog selektivnih pobačaja u Kini se rodilo čak 32 milijuna više dječaka nego djevojčica, a posljedice te neravnoteže osjećat će se desetljećima i muškarcima ubuduće nametnuti samački život ili 'borbu' za mladenke, upozorili su u petak znanstvenici.

'Iako su stručnjaci predlagali neka maštovita, čak i krajnja rješenja, ništa se ne može učiniti kako bi se spriječio neizbježan višak muškaraca', stoji u izvješću koje je objavio British Medical Journal.

Pročitajte i ovo Pokladno jahanje - 2 Šokačko sijelo Plemenite životinje u središtu stoljetne tradicije: "Tko je progutao konjsku dlaku, to ostaje do kraja života" Đakovački bušari - 1 Vrijeme je za zabavu Afrička svinjska kuga je prošlost, otjerale je strašne buše: Pogledajte atmosferu s veselog karnevala u Slavoniji

U većini zemalja svijeta prirodno se rađa više dječaka nego djevojčica, u omjeru od 103 do 107 naprema 100. No u Kini te općenito azijskim zemljama opsjednutost sinovima je tradicija, a neravnoteža je izmaknula kontroli zahvaljujući ultrazvučnoj dijagnostici i prilično jeftinom pobačaju.

Kina se bori s dodatnim otežavajućim čimbenikom, 'politikom jednog djeteta' koja se već desetljećima provodi, iako se u svim regijama ne primjenjuje jednako strogo. Profesori Wei Xing Zhu i Li Lu sa sveučilišta Zhejiang kao i Tehrese Heskeths sa sveučilišta University College iz Londona, utvrdili su da je samo u 2005., u Kini rođeno 1,1 milijun više dječaka nego djevojčica.

Neravnoteža je najveća među djecom u dobi do četiri godine jer se u toj skupini rađalo 124 dječaka, a u ruralnim područjima i 126 dječaka, na 100 djevojčica. Rekordna je pokrajina Jiangsu sa 192 dječaka na 100 djevojčica. Neravnoteža je izraženija u pokrajinama gdje se politika jednog djeteta strogo provodi, a zanemariva je na Tibetu i u Xinjiangu, gdje se politika jednog djeteta primjenjuje s najmanje stege.

Kineski roditelji koji odluče roditi drugo dijete gube financijske povlastice, a u nekim pokrajinama drugo se dijete dopušta samo ako je prvorođena djevojčica. Među predloženim rješenjima stručnjaci navode strogu zabranu selektivnog pobačaja, dok drugi zagovaraju ublažavanje politike jednog djeteta. U izvješću se znanstvenici ne bave socijalnim posljedicama rodne neravnoteže, no vlada je od 2000., pokrenula kampanju 'pojačane skrbi za djevojčice'.

Stručnjaci prizivaju južnokrejski model koji bi Kina trebala slijediti. Godine 1992. u Južnoj Koreja neravnoteža u korist dječaka bila je zapanjujuće visoka s 229 dječaka na 100 djevojčica te su vlasti pokrenule snažnu kampanju senzibilizacije o važnosti djevojčica. Kao rezultat, do 2004., neravnoteža se smanjila na 110 dječaka prema 100 djevojčica.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene