Čelnici država i vlada iz 40 zemalja nazočit će svečanosti Oswiecimu, u južnoj Poljskoj. Među njima i hrvatski predsjednik Ivo Josipović i dvojica preživjelih logoraša iz Hrvatske, Boris Bauer i slavni producent Branko Lustig. Tri bivša logoraša govorit će u ime cijele skupine preživjelih. Jedini politički govor održat će poljski predsjednik Bronislaw Komorowski.
Pročitajte i ovo
Njezin prvi posjet
Merkel u Auschwitzu: "Sjećanje na nacističke zločine neodvojivo je od njemačkog identiteta"
U intervjuu za DNEVNIK.hr
Branko Lustig preživio je Auschwitz: "Oprostio sam, ali nisam i neću zaboraviti"
Ruski predsjednik Vladimir Putin neće biti na komemoraciji jer tvrdi da nije dobio poziv. Organizacijski odbor memorijalnog kompleksa u Auschwitzu naglašava, međutim, da poljska vlada ne organizira skup. On je otvoren za sudjelovanje svima, kažu organizatori dodajući kako se službene pozivnice nisu ni slale.
Za dlaku izbjegla smrt - 'Ušli smo u tu prostoriju s kamenim podom i otvorima na stropu'
Njemačku će predstavljati predsjednik Joachim Gauck, koji je prijepodne sudjelovao na posebnoj sjednici Bundestaga posvećenoj 70. godišnjici oslobođenja Auschwitza i Međunarodnom danu sjećanja na holokaust.
Velike svečanosti održat će se i u drugim gradovima svijeta poput Jeruzalema i New Yorka. U Pragu se održava konferencija "Neka živi moj narod" na kojoj sudjeluje predsjednik Sabora Josip Leko. Sudionici praške konferencije popodne će posjetiti bivši logor u Terezinu.
Procjenjuje da je broj ubijenih Židova u holokaustu bio između pet i šest milijuna. Kako bi ubili što je više moguće Židova nacisti su izgradili kompleks logora smrti s plinskim komorama. Ubijene su i stotine tisuća Sinta, Roma, invalida, homoseksualaca i protivnika nacističkog režima.
Auschwitz kao dio njemačkog identiteta
Auschwitz je dio njemačkog identiteta, izjavio je u utorak njemački predsjednik Joachim Gauck u parlamentu povodom obilježavanja 70. godišnjice oslobođenja tog nacističkog logora smrti.
"Sjećanje na holokaust ostaje važnom temom za sve Nijemce", rekao je Gauck u Bundestagu. "Nema njemačkog identiteta bez Auschwitza. On pripada povijesti naše zemlje", kazao je.
Bivši pastor i aktivist za ljudska prava iz komunističke Istočne Njemačke, Gauck obnaša većinom ceremonijalnu dužnost predsjednika od ožujka 2012. Predsjednik Bundestaga Norbert Lammert u svom je govoru pozvao Nijemce da održavaju živim sjećanja na zločine nacističke Njemačke. "Kasnije generacije nisu odgovorne za užasnu prošlost naše zemlje nego za to kako upravljati sjećanjem", rekao je Lammert.
Kancelarka Angela Merkel izjavila je u ponedjeljak na komemoraciji povodom godišnjice oslobođenja Auschwitza da se ti tragični događaji ne smiju zaboraviti. "Ne smijemo zaboraviti. Dugujemo to milijunima žrtava." Divno je da sada više od 100.000 Židova živi u Njemačkoj, rekla je Merkel koja se također sastala s preživjelima iz tog logora. Također je kazala da je "sramotno" da su Židovi još uvijek meta napada i prijetnji u Njemačkoj
Istodobno se u memorijalnom kompleksu bivših logora Auschwitz-Birkenau održava svečanost obilježavanja 70. godišnjice oslobođenja logora.
Izraz holokaust dolazi iz grčke riječi "holokaustos", što znači "potpuno spaljeni". Procjenjuje da je broj ubijenih Židova u holokaustu bio između pet i šest milijuna. Kako bi ubili što je više moguće Židova nacisti su izgradili kompleks logora smrti s plinskim komorama. Ubijene su i stotine tisuća Sinta, Roma, invalida, homoseksualaca i protivnika nacističkog režima.
U travnju 1940. zapovjednik SS-a Heinrich Himmler naredio je gradnju logora u Auschwitzu u Poljskoj. Ostali nacistički veliki logori smrti bili su u Chelmu, Sobiboru i Treblinki.
Samo je Auschwitzu ubijeno 1,1 milijun ljudi. Devedeset posto bili su Židovi. Vojnici Crvene Armije oslobodili su logor 27. siječnja 1945. godine. Pronašli su 7000 preživjelih.
Odlukom UN-a dana oslobođenja Auschwitza obilježava se od 2006. kao Međunarodni dan sjećanja na holokaust. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook