Obavijesti Video Pretražite Navigacija

Ndrangheta nadzire trećinu svjetskog kokaina

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Talijanska mafijaška organizacija 'Ndrangheta, koju se smatra odgovornom za šesterostruko umorstvo u srijedu u Njemačkoj, nadzire trećinu svjetske trgovine kokainom, tvrde predstavnici talijanske policije.

'Ndrangheta se razvila u organizaciju čijem je rastu u velikoj mjeri pogodovala globalizacija", izjavio je stručnjak za borbu protiv mafije i državni odvjetnik u Reggio Calabria Nicola Gratteri, prenosi APA. Istražitelji u Rimu smatraju da je kalabreška mafijaška organizacija nadmašila i kolumbijske narko kartele.

Pročitajte i ovo Specijalna policija pred Županijskim sudom u Zagrebu Dio crnogorske narkobande U centru Zagreba scene kao iz akcijskog filma: Pred sud izvedena skupina koja se tereti za krijumčarenje kokaina Screenshot Vrijedan teret VIDEO Talačka kriza na brodu punom kokaina: Jedan švercer ubio drugoga i bacio ga u more, ostale zatočio

"'Ndrangheta nadzire trećinu svjetske trgovine drogom. Od 2000. do 2006. godine u Italiji je zaplijenjeno sedam tona kokaina tržišne vrijednosti oko 322 milijuna eura", navodi APA riječi zamjenika zapovjednika policije Reggio Calabrije, Luigija De Senne.

Njemačka policija smatra da je krvoproliće u Duisburgu, u kojemu je u srijedu ubijeno šest Talijana u dobi od 16 do 38 godina, dio obračuna između dviju obitelji iz kalabreškog mjesta San Luca koje pripadaju 'Ndrangheti.

Njemački dnevni list "Berliner Zeitung" u petak je objavio da
njemačka obavještajna služba Bundesnachrichtendienst (BND) već odavno posjeduje informacije koje upućuju na postojanje razrađene mreže talijanske mafije u Njemačkoj. Prema tome izvješću, koje potječe iz 2004., napuljska mafijaška organizacija Camorra posjeduje brojne podružnice u zapadnoj Njemačkoj, dok je 'Ndrangheta aktivna prvenstveno na istoku Njemačke. List također prenosi informaciju iz policijskih izvora prema kojoj pripadnici obaju klanova već godinama djeluju u Duisburgu.

Za razliku od drugih mafijaških klanova, kalabreška 'Ndrangheta nije ustrojena hijerarhijski, nego djeluje po sustavu ćelija, što dodatno opterećuje policijske istrage.

Stručnjaci smatraju da 70 posto svih poduzeća u Kalabriji plaća reket 'Ndrangheti, dok se ostalih 30 posto nalaze izravno u rukama ove mafijaške organizacije.

Osim trgovinom drogom, 'Ndrangheta zarađuje milijarde eura
reketarenjem, krivotvorenjem dokumenata, trgovinom oružjem i oružanom pljačkom. Organizacija se također bavi i organiziranjem rada na crno, trgovinom ljudima, prostitucijom i krivotvorenjem robnih marki.

U širenju svoga posla organizacija je raširila svoju strukturu u
inozemstvu. Već godinama posjeduje čitave stambene blokove u istočnoj Njemačkoj, gradi restorane i hotele, prenosi APA izjave istražitelja.

Od 2000. do 2004. 'Ndranghetinim ubojicama pripisana su 144 ubojstva. Samo ove godine, talijanska je policija provela 28 akcija u kojima je uhićeno 228 osoba koje se dovode u vezu s ovim mafijaškim klanom.

Državni tužitelj Nicola Gratteri tvrdi u svojoj nedavno objavljenoj
knjizi, kako prenosi APA, da je 'Ndrangheta velike količine svojih
novaca sklonila u austrijskim bankama. Osim toga, organizacija zaradu iz trgovine drogom ulaže i u Švicarsku, ali i u zemlje istočne Europe, posebice u Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku i Rusiju, tvrdi Gratteri.

U Velikoj Britaniji, klan je organizirao uhodanu mrežu trgovine
drogom iz Turske i Pakistana, a prije nekoliko godina mafijaši su se okrenuli Španjolskoj i Portugalu. Španjolci se odavno pribojavaju da bi njihova zemlja mogla postati europsko "kokainsko skladište", a 2004. u Španjolskoj je uhićen kalabreški mafijaški kum Alessandro Pannunzi, kojeg se smatra "carem" međunarodne trgovine drogom.

APA prenosi neslužbene podatke talijanske policije, prema kojima 'Ndrangheta broji oko 7.000 članova, organiziranih u oko 100 obitelji. Tradicionalno najmoćnije obitelji potječu iz San Luce, sela s oko 4.000 stanovnika. Svi muški članovi vodećih mafijaških obitelji u u San Luci u međuvremenu su pobjegli u strahu od osvete, izvijestio je u petak talijanski dnevni list "Corriere della Sera". "Nitko se ovdje ne osjeća sigurnim", izjavio je za taj list jedan policijski službenik u San Luci.

Ravnatelj Europola Max-Peter Ratzel zatražio je nakon krvoprolića u Duisburgu jačanje suradnje među članicama Europske Unije u borbi protiv organiziranog kriminala. On pritom smatra da talijanska mafija nije najveća kriminalna opasnost u Europi. 

"Turske, albanske i nigerijske skupine" imaju još veću ulogu u organiziranom kriminalu, izjavio je Ratzel za njemačku novinsku agenciju dpa.

Rimski dnevnik "La Repubblica" pribojava se reakcija njemačke i europske javnosti nakon krvoprolića u Duisburgu. "Na kanalima
slobodnog europskog prometa roba i ljudi i do sada je plovio 'prljavi novac' naših mafijaških organizacija", piše "La Repubblica", tvrdeći da će "u svakodnevici Njemačke i Europe nakon Duisburga opet izroniti stanovite sumnje i predrasude. A to je tužno za Italiju, jednu od zemalja osnivača Europske Unije".

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene