Najmlađi premijer u povijesti Italije, što se od njega očekuje
Piše Katarina Alvir,
23. veljače 2014. @ 21:57
O novoj talijanskoj vladi koju vodi Matteo Renzi, najmlađi premijer u povijesti te zemlje u ponedjeljak će glasovati Senat.
Podijelite
Talijani, ali i cijela Europska unija pitaju se hoće li ova vlada moći početi rješavati velike probleme u kojima grca Italija i koliko će dugo izdržati. Italija je poznata po kroničnoj nestabilnosti vlada.
Ni u jednoj europskoj zemlji vlade se ne smjenjuju brzo kao u Italiji, i nigdje kao tamo borba protiv korupcije nije toliko presložila političku scenu. Početkom devedesetih akcija 'Čiste ruke' pomela je dvije najveće stranke - demokršćane i socijaliste koji su se pola stoljeća izmjenjivali na vlasti. Medijski car Silvio Berlusconi iskoristio je priliku i došao na vlast.
'On je zapravo uletio u jedan prostor kojeg nakon čiste ruke nitko nije pokrivao i on je ponovno pridobio biračko tijelo, u velikoj mjeri bivše demokršćanske stranke i jednim dijelom i Kraksijevih socijalista', kaže Drago Kraljević, bivši veleposlanik RH u Italiji.
Italija je od Drugog svjetskog rata imala 26 premijera koji su vodili ukupno čak 63 vlade. Pet ih je trajalo samo jedan dan. Prosjek je ipak bolji: oko godinu dana.
A samo je jedna vlada odradila puni mandat i to ona Silvija Berlusconija od 2001. do 2006. I politički cirkus se nastavlja. Italija je dobila treću vladu u godinu dana, ovaj put najmlađeg premijera u svojoj povijesti, i najneiskusnijeg. I najmlađu vladu.
'To je jedna mlada osoba koja nema iskustva ni na međunarodnom planu, a nema ni velikog iskustva u političkom životu Italije. Mnogo se od njega očekuje. Teško je u ovom trenutku reći što će Matteo Renzi, učniti sa svojom ekipom ponuditi Italiji', kaže Kraljević.
Renzi je treći premijer za redom koji nije izabran na izborima. Italija je u najdužoj i najdubljoj gospodarskoj krizi, a njezino je gospodarstvo četvrto u Uniji. Ni Renzijevi prethodnici Leta i bankar Monti nisu uspjeli izvući zemlju iz recesije.