UN je objavio da nema dovoljno sigurnosnih jamstava od svih strana u sukobu, koji ulazi u šestu godinu, kako bi dopremio hranu u istočni Alep. Područje istočnog Alepa drže pobunjenici koji se bore da svrgnu s vlasti sirijskog predsjednika Bašara al Asada. Hrana u kamiona čeka na granici već tjedan dana.
Pročitajte i ovo
Dvojno državljanstvo
Asadova žena zatražila razvod: Ne želi živjeti u Moskvi, planira živjeti u jednom europskom gradu
Priča iz Ludbrega
Bio je na popisu sirijskih tajnih službi, no spasila ga je hrvatska putovnica: "Kad je oficir na granici u ruke uzeo.."
UN također želi dostaviti pomoć drugim teško dostupnim područjima u Siriji, no rekli su da nisu dobili nužna dopuštenja sirijske vlade da nastave put.
Sedmodnevno primirje koje je proglasila sirijska vlada isteklo je u ponoć bez objave da će se produljiti. Dužnosnik sirijskih pobunjenika rekao je da je primirje završeno te da nema nade da će istočnom Alepu biti dostavljena pomoć.
Do 275.000 ljudi ostalo je opkoljeno u tom dijelu najmnogoljudnijeg sirijskoga grada bez hrane, vode, skloništa i medicinske skrbi, objavio je UN.
Sirijska vojska: primirje u Siriji je završeno
Sirijska vojska objavila je u ponedjeljak kraj primirja koje je trajalo tjedan dana, dogovorenog između Rusije i SAD-a, optužujući pobunjeničke skupine za njegov neuspjeh.
"Sirijska vojska objavljuje kraj prekida vatre koji je započeo 12. rujna u 19 sati u skladu s američko-ruskim dogovorom", stoji u priopćenju državne novinske agencije SANA.
Primirje je trebalo biti "stvarna šansa za zaustavljanje krvoprolića, no naoružane terorističke skupine nisu poštovale taj dogovor", priopćeno je.
Sirijska vojska optužuje pobunjeničke skupine da su više od 300 puta prekršile primirja diljem države, te da nisu ispunile "ni jedan element" dogovora.
Vojni izvor ranije je rekao za AFP kako će dogovor o prekidu vatre isteći u 19 sati u ponedjeljak.
Dogovor koji su postigli ruski i američki diplomati u početku je doveo do toga da su se 12. rujna, nakon objave primirja, smanjili sukobi, no krajem prošlog tjedna nasilje je ponovno eskaliralo.
Sirijske vojne snage "imale su najveći stupanj samokontrole usprkos kršenju primirja terorističkih skupina", stoji u priopćenju.
"Oružane snage potvrđuju svoju namjeru i odlučnost da nastave s borbom protiv terorizma kako bi povratili sigurnost i stabilnost u Siriju", zaključuje sirijska vojska.
Američki državni tajnik John Kerry rekao je u ponedjeljak u New Yorku kako se Rusija nije držala svojeg dijela dogovora, no da se ruski i američki dužnosnici "trenutačno sastaju u Ženevi", da se "proces nastavlja", te da će se tijekom dana znati više.
Rusko ministarstvo obrane smatra kako su male šanse da će se primirje nastaviti nakon ponedjeljka.
"Uzimajući u obzir da pobunjenici ne poštuju uvjete primirja, smatramo besmislenim da ga sirijska vojska provodi jednostrano", rekao je general-pukovnik Sergej Rudskoj.
Glavni je problem, smatra Rudskoj, u tome što se pobunjenici koji nisu džihadisti nisu odvojili od bivše sirijske podružnice Al Kaide.
UN-ovo istražno povjerenstvo za Siriju želi bolji pristup izbjeglicama
UN-ovo istražno povjerenstvo za Siriju osnovano prije pet godina, uputilo je u ponedjeljak poziv europskim zemljama da mu osiguraju pristup sirijskim izbjeglicama, u UN-ovu Vijeću za ljudska prava.
"Apeliramo na zemlje u Europi koje prihvaćaju nove izbjeglice jer je veoma važno da povjerenstvo ima pristup žrtvama i svjedocima kršenja ljudskih prava i ratnih zločina", rekao je Paulo Pinheiro, predsjednik istražnog povjerenstva.
Povjerenstvo je u kontaktu s nekoliko zemalja, dodao je brazilski diplomat i "jutros je dobilo uvjeravanja da će dobiti pozitivan odgovor što se tiče posjeta". No nije rečeno koje su to zemlje.
Po Pinheirovim riječima, sukob je ušao u novu fazu i "veoma je važno imati pristup žrtvama i svjedocima koji raspolažu najnovijim informacijama".
Predsjednik povjerenstva koje je već objavilo dvanaest izvješća o Siriji i o zločinima u građanskom ratu što je izbio 2011., osudio je zatvaranje djece koja stižu u Europu.
Povjerenstvo je usto izvijestilo u ponedjeljak da istražuje o korištenju zapaljivog oružja u sirijskom sukobu.
Također je osudilo sve veću militarizaciju koja je vidljiva zadnjih mjeseci te "neselektivno i prekomjerno" nasilje nad civilima, koji najviše stradaju od bombardiranja režima i Rusije.
Rusija smatra "besmislenim" da samo sirijska vojska poštuje prekid vatre
Rusko ministarstvo obrane ocijenilo je u ponedjeljak kako smatra "besmislenim" da snage sirijske vlade jednostrano poštuju prekid vatre kada ih napadaju militanti koje SAD ne može obuzdati.
"Sirijske snage i miroljubivi građani i dalje ginu. Uzrok toga je činjenica da SAD nema učinkovitog načina da utječe na sirijsku oporbu i nije svjestan prave situacije na terenu", rekao je general-pukovnik Sergej Rudskoi.
"S obzirom na to da militanti ne poštuju uvjete prekida vatre, smatramo da je besmisleno da ga sirijska vlada poštuje jednostrano."
Ministarstvo tvrdi da su njegovi promatrači na terenu zabilježili 53 slučaja kršenja vatre u Siriji u zadnja 24 sata.
Postoje informacije da se umjerene sirijske oporbene snage spajaju s "terorističkim skupinama" i pripremaju zajedničke napade, upozorava.
Oporba također optužuje sirijsku vladu da je nekoliko desetaka puta prekršila prekid vatre, uključujući nedavne zračne napade u Alepu i na jugu zemlje.
Ozbiljan incident dogodio se tijekom vikenda kada su, kako tvrdi Rusija, zrakoplovi američke koalicije ubili više od 80 sirijskih vojnika na istoku Sirije.
SAD je zbog toga izrazio "žaljenje", ističući da je meta bila Islamska država te da je Rusija o tom napadu bila unaprijed obaviještena.
Sirijski predsjednik Bašar al-Asad rekao je da su ti napadi kod Deir al-Zora u subotu bili "flagrantna agresija".
Istaknuo je da taj incident pokazuje da "zemlje koje se protive Siriji jačaju potporu teroristima", prenijeli su državni mediji.
Unatoč svemu, humanitarna pomoć počela je prvi put pristizati u neka područja pod opsadom i primirje je drastično smanjilo nasilje u zadnjih tjedan dana, izvješćuje dpa.
London potvrdio sudjelovanje u napadu na sirijsku vojsku, Australija i Danska žale
Britanske snage "sudjelovale" su u zračnom napadu koalicije predvođene Sjedinjenim Državama na sirijsku vojsku u subotu, priopćilo je u ponedjeljak u Londonu ministarstvo obrane, a Australija i Danska izrazile su žaljenje zbog pogibije desetaka vojnika u tom napadu koji je američko-rusku suradnju doveo pred slom.
"Možemo potvrditi da je Velika Britanija u subotu sudjelovala u zračnom udaru koalicije u Deir Ezoru", rekao je glasnogovornik britanskog ministarstva obrane, ustvrdivši da London "potpuno surađuje u istrazi koalicije" o tim udarima.
"Velika Britanija nije namjerno gađala sirijske vojne postrojbe", rekao je britanski glasnogovornik.
Australski premijer Malcolm Turnbull rekao je novinarima da je subotnja operacija na IS prekinuta čim je Rusija obavijestila zapovjednike koalicije da su pogođene sirijske snage.
"Žalimo zbog izgubljenih života i nanošenja ozljeda sirijskim vojnicima", istaknuo je Turnbull u New Yorku, kamo je doputovao na godišnje zasjedanje UN-ove Opće skupštine.
I Danska sudjeluje u istrazi pošto je njezino zapovjedništvo u nedjelju navečer priznalo da su dva danska borbena zrakoplova F-16 sudjelovala u subotnjem napadu koalicije.
"Iskreno žalimo što je koalicija (na čelu s SAD-om) pogreškom napala sirijski vojni položaj", rekao je danski ministar obrane Peter Christensen, a prenijela je danska agencija Ritzau.
U tom napadu na sirijske snage poginulo je najmanje 80 vojnika i oslabljeno je primirje u Siriji.
Zahvaljujući ovom napadu, džihadisti su uspjeli osvojiti goru Thourdu ponad zračne luke u Deir Ezoru koju kontrolira režim, rekao je vojni izvor. Džihadisti na ovom položaju mogu spriječiti pokrete zrakoplova i helikoptera. (Hina)