Petodnevni te prvi hrvatski državni posjet Kini nakon 13 godina, Kolinda Grabar-Kitarović počela je u Pekingu na Trgu Tinanmen gdje joj je kineski domaćin priredio svečani doček, a slijedio je bilateralni sastanak dvaju izaslanstava, priopćeno je iz predsjedničine Službe za odnose s javnošću.
Pročitajte i ovo
Zadnje pripreme
Kineski predsjednik stiže u Beograd, objavljeni detalji: Srpski MiG-ovi dočekat će Xija
Diplomatski odnosi
Kineski predsjednik sastao se s Macronom: Stiže i u hrvatsko susjedstvo
Predsjednica će u Kini razgovarati s najvišim državnim dužnosnicima, sudjelovati na forumu o iskorjenjivanju siromaštva te održati sastanke s kineskim i hrvatskim poslovnim ljudima, a naglasak bit će na razvoju gospodarskih odnosa dviju zemalja, uz teme bilateralnih odnosa, globalne vanjske politike te stanje u hrvatskom odnosno kineskom susjedstvu.
Dvije zemlje veže dugotrajno prijateljstvo i otvorenost, rekla je predsjednica te istaknula da se na desetu obljetnicu Partnerstva u općoj suradnji "Naše partnerstvo odvija danas u novom kontekstu. Hrvatska je punopravna članica Europske unije i NATO-a te je i u ovim organizacijama Kina dobila još jednog postojanog prijatelja”, kazala je Grabar-Kitarović, prema priopćenju.
Osvrnula se na obilježavanje 40 godina odnosa između EU i Kine i rekla da Hrvatska, kao najmlađa članica EU, snažno podupire suradnju između EU i Kine u okviru Strateške agende suradnje 2020.
Pusić: 'Problem je u tome što se predsjednica postavila protiv svoje zemlje, a to je nečuveno'
Predsjednik NR Kine Xi izrazio je spremnost za razgovor o većem uvozu hrvatske robe na kinesko tržište, dodaje se.
Također, prema priopćenju, Xi je kazao da predstojeći sastanak predsjednice u Šangaju s predstavnicima kineske poslovne zajednice i hrvatskih tvrtki koje rade u Kini potvrđuje naglasak posjeta kao i budućnosti hrvatsko-kineskih odnosa na gospodarstvo.
Grabar-Kitarović je izrazila uvjerenje da će i sljedeća hrvatska vlada nastaviti jačati hrvatsko-kinesko partnerstvo, posebice u gospodarstvu te je obećala da će ona to predano poticati.
Xi je siguran da će posjet hrvatske predsjednice dati novu vitalnost bilateralnim odnosima, prema priopćenju. Usporedio je svoj program “Kineski san” s predsjedničinim programom “Za bolju Hrvatsku” te izrazio uvjerenje da će Hrvatska pod vodstvom Grabar-Kitarović postići još više na svom razvojnom putu, navodi se u tekstu.
Hrvatska je važna država za kinesku inicijativu “Jedan pojas, jedan put“ kao i za jačanje kineske suradnje s državama Srednje Europe u sklopu inicijative Kina+16, s posebnim naglaskom na energetiku i promet, rekao je Xi i pozdravio predsjedničinu inicijativu “Jadran-Baltik-Crno more”.
Dvoje predsjednika složili su se da je bilateralna suradnja između Hrvatske i Kine izrazito dobra u brojnim područjima, posebice u kulturi, turizmu, znanosti i obrazovanju, kako na nacionalnoj tako i na regionalnoj i lokalnoj razini.
Grabar-Kitaroović je istaknula zadovoljstvo velikim porastom posjeta kineskih turista Hrvatskoj te porastom broja kulturnih događanja koja približavaju bogatstvo kineske kulture hrvatskim građanima.
Predsjednici su se usuglasili i o brojnim ključnim pitanjima na međunarodnoj agendi, poput održivog razvoja i klimatskih promjena, porasta terorizma te migrantske krize, dodaje se u tekstu.
Predsjednik Xi sa zadovoljstvom je prihvatio poziv predsjednice Grabar-Kitarović u uzvratni posjet Republici Hrvatskoj.
U nastavku službenog posjeta, Grabar-Kitarović u četvrtak se sastaje s kineskim premijerom Lijem Keqiangom, a na programu je i radni ručak s glavnim koordinatorom inicijative Kina+16, zamjenikom ministra vanjskih poslova Wang Chaom te posjet istraživačkom centru kineske tvrtke Huawei. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook