General Mahmoud al-Subaihi oslobođen je pošto su koalicijske snage predvođene Saudijskom Arabijom oglasile kraj zračne kampanje kojom su htjele pomoći da se na vlast vrati sunitski predsjednik Abd-Rabbu Mansour Hadi kojega su Houthiji, pripadnici šijitskog islama prisilili na bijeg.
Pročitajte i ovo
napadi se nastavljaju
SAD napao ciljeve u Jemenu, Biden savjetovao Netanyahua: "Nijedna administracija nije pomogla više..."
Eksplozije u Ukrajini
Rusi pet sati gađali Kijev dronovima i raketama: Dijelovi pali na stambenu zgradu
Vijeće sigurnosti UN-a zatražilo je Subaihijevo oslobođenje rezolucijom u travnju kojom je nametnut embargo na oružje jemenskim pobunjenicima, podsjeća Reuters.
Javlja da su sukobljene strane u Jemenu nastavile borbe unatoč oglašenom kraju zračne kampanje i da će se teško naći političko rješenje za rat u koji su preko sukoba sunita i šijita upletene sunitska Saudijska Arabija i šijitski Iran, tradicionalni neprijatelji u regiji.
Bijela kuća i Teheran pozdravili su objavu Saudijaca o kraju zračne kampanje, ali nekoliko sati poslije Houthiji su nakon teške borbe zauzeli vojni kompleks u gradu Taizu koji je lojalan predsjedniku Abd-Rabbu Mansouru Hadiju. Nedugo zatim taj su kompleks iz zraka napale koalicijske snage na čelu sa Saudijcima.
Oni su knjige zamijenili kalašnjikovima
Milicije na jugu Jemena objavile su u utorak da će nastaviti borbu s Houthijima sve dok ih ne protjeraju iz regije unatoč oglašenju kraja zračne kampanje.
Houthiji i milicije s juga sukobile su se u srijedu u južnome gradu Dalea, koji je nekoliko puta padao u ruke jedne, pa druge strane.
"Ovo se bojište neće zatvoriti sve dok cijeli jug ne bude očišćen od Houthija", stoji u izjavi takozvanog južnog pokreta otpora.
Taj pokret okuplja civile s juga te bivše vojne časnike koji se protive Hutijima.
Jemen u nestašicama, SAD zabrinut za isporuke nafte
Sukob je stvorio očajne nestašice hrane, vode, medicinskih potrepština u Jemenu gdje su zračne i morske luke zatvorene. Svjetska zdravstvena organizacija objavila je u utorak da je u sukobu dosad ubijeno 944, a ranjeno 3487 osoba u četiri tjedna.
Houthiji su u utorak optužili Sjedinjene Države da pogoršavaju stanje slanjem svojih vojnih brodova u vode Jemena.
SAD je poslao nosač zrakoplova i krstarećih projektila koji se treba pridružiti sedam drugih ratnih brodova u tom području. SAD tumači da je zadatak tih brodova osigurati slobodnu plovidbu tim područjem, što je presudno da bi se odvijale isporuke nafte i osigurao prilaz Crvenom moru i Sueskom kanalu.
Nadalje Pentagon tvrdi da američko brodovlje motri iranske teretne brodove koji se približavaju Jemenu. Osim UN-ova embarga an oružje Houthijima, saudijska mornarica nametnula je pomorsku blokadu oko Jemena.
Predsjednik Barack Obama upozorio je u utorak Iran neka ne prodaje oružje Jemenu.
"Rekli smo im da budu li isporučivali oružje frakcijama u Jemenu to bi moglo ugroziti navigaciju", rekao je Obama.
Iran je pozvao sve strane u jemenskom sukobu da počnu pregovore i poručio da je dugoročni mir moguć.
SAD i Saudijska Arabija optužili su Iran za naoružavanje Houthija, što Iran opovrgava. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook