U međuvremenu se zastupnici pripremaju za glasovanje o predloženoj mirovinskoj reformi, koja je i izvela tisuće Francuza na ulice. Istodobno, vlasti i dalje deblokiraju skladišta nafte, a senatski se zastupnici pripremaju za glasovanje o predloženoj reformi. Za to vrijeme na ulice su izašli i studenti.
Pročitajte i ovo
Predsjednik poziva pomoć
Kaos u Kazahstanu: Ubijeni deseci prosvjednika, stotine su ozlijeđene. U zemlju stigli ruski vojnici
Zadnji u nizu napada prosvjednika
Nakon izgreda u Bjelovaru svi su u strahu: "Imala sam osjećaj da će me opaliti, nisam ni znala s koje strane"
Što se tiče čelnika jednog od glavnih francuskih sindikata CGT-a Bernarda Thibaulta, nema nikakvih razloga da se prosvjedi obustave. Sindikati žele održati prosvjede na ulicama koji već nekoliko tjedana dosežu rekordnu razinu, a razmatra se i poziv na novi nacionalni štrajk idućeg tjedna. Podsjetimo, u utorak je na šestom nacionalnom štrajku na ulicama bilo nekoliko milijuna osoba.
U međuvremenu i dalje postoji velika opasnost od paralize prometa zbog utjecaja prosvjeda na energetski sektor. Četrnaest skladišta goriva u zemlji je i dalje blokirano, u akcijama koje su postale glavno sredstvo pritiska protiv reforme. Čim policija makne barikade do spremišta, prosvjednici postave nove.
>> 'U jednom trenutku ćemo morati razgovarati'
Više od četvrtine benzinskih crpki više se ne opskrbljuje gorivom, a dio ostalih opskrbljuje se samo djelomično, rekao je ministar unutarnjih poslova Brice Hortefeux. Ujutro su prosvjednici blokirali i zračnu luku u Marseilleu.
Senat počinje s raspravom o mirovinskoj reformi, a oporba je predložila oko 400 amandmana i nakon izjašnjavanja o njima pristupit će se glasovanju o novom zakonu, što se očekuje u petak. Vladajuća stranka ima komotnu većinu u Senatu i vjerojatno neće biti većih problema u usvajanju zakona koji će minimalnu dob za odlazak u mirovinu pomakuti sa 60 na 62 godine. (Hina)