Tako je jedan od kandidata za novog slovenskog ministra vanjskih poslova za "Delo" od nedjelje izjavio da je Haider bio "ekstremni populist i demagog". "Nije postupao prema vlastitom uvjerenju nego po onom što mu je osiguravalo najviše političkog kapitala", izjavio je Ivo Vajgl.
Pročitajte i ovo
Masovna tučnjava
Više ozlijeđenih Hrvata u makljaži na slovenskom skijalištu: "Htjeli su nas masakrirati, zašto policija nije napravila više?"
Reakcije na odluku
Sud odbacio tužbu slovenskih ribara: "Prihvatili su hrvatsku argumentaciju"
Mnogo oštriji u izjavi za "Delo" bio je Zmago Jelinčič, jedna vrsta Haiderova antipoda, izjavivši da je Haider "dobio što je zaslužio".
>> Joerg Haider poginuo u prometnoj nesreći
Državni vrh izrazio je kurtoazne izraze sućuti zbog tragične pogibije Joerga Haidera, no među Slovencima on je bio neomiljen
Iako je prvih godina slovenske samostalnosti bio u kontaktu s više slovenskih političkih stranaka, Haider je u Sloveniji s godinama, kao poglavar Koruške, sve više postajao simbol "velikonjemačkog šovinizma" jer se protivio postavljanju dodatnom postavljanju natpisa na slovenskom jeziku za petnaestak tisuća pripadnika slovenske manjine. Haider je tražio da se u Sloveniji ponovo prizna staroaustrijska manjina i što prije zatvori nuklearka Krško.
Samo dan prije smrti, Haider je na proslavi obljetnice koruškog plebiscita, kad su nakon Prvog svjetskog rata koruški Slovenci većinom glasovali za ostanak u Austriji i odbili da se priključe Kraljevini SHS, još jednom žestoko zanijekao pravo Slovenije da štiti prava slovenske manjine na osnovi Austrijskog državnog ugovora (ADU) iz 1955., rekavši da Slovenija u taj sporazum ne može ustupiti na mjesto supotpisnice, a to je bila bivša Jugoslavija, jer nije njena pravna nasljednica.
Predstavnici slovenskih manjinskih organizacija u Klagenfurtu sada kao glavnu dilemu ističu hoće li Haiderova smrt donijeti "prijelomnicu" ili će preživjeti "haiderovski duh".