120 milijardi eura u tri godine, 45 milijardi ove godine. S toliko novca bit će spašavana Grčka. Pregovori Bruxellesa, MMF-a i Atene trebali bi završiti do kraja tjedna. Euro je odmah narastao, kao i indeksi na burzama. Pomoć je namijenjena za jednu zemlju, kako bi se zauzdala prijetnja širenja problema na druge zemlje eurozone, posebno Portugal i Španjolsku.
Pročitajte i ovo
Bez konkretnih odgovora
Merkel: Ako bude potrebno i dalje ćemo vršiti pritisak na SAD
Španjolska tone
Euro kriza sve dublja, a Merkel ističe: 'Nema brzih i lakih rješenja'
Pritišće se Njemačku da pristane na plan pružanja pomoći Ateni. Kancelarku Merkel nazvao je i američki predsjednik Obama. Razgovori o paketu pomoći trebali bi biti gotovi u sljedećih nekoliko dana. U zamjenu za milijarde eura Grčka bi trebala provesti niz mjera da smanji proračunski manjak.
Međutim, vlada u Ateni, čini se nije spremna na drastične rezove. Sada odbijaju ukinuti 13. i 14. plaću zaposlenima u javnom sektoru. Grčka financijska kriza prijeti svim zemljama eurozone. 'Prvo što mislim je da onaj tko nije predvidio ovu krizu, a onda je još i produbio, sigurno još uvijek ima svoj posao. Ti ljudi koji su sve pogoršali i sad... Jednostavno, na vlasti su nam idioti', kaže stanovnik Madrida.
'Nije pošteno od strane Grčke. I sami imamo teškoće, mnogo nezaposlenih i vlastite probleme. Ne bismo trebali još i plaćati za druge, bolje bi bilo taj novac ovdje uložiti', smatra stanovnik Berlina. 'Naravno da postoji rizik od domino efekta. Ako daješ novac Grčkoj, zašto ne Portugalu i Španjolskoj? Da sam ja u tim zemljama, rekao bih: 'Pa ni mi se ne bismo bunili protiv još novca'', smatra Robert Halver, s frankfurtske burze. Njemačka, zemlja koja ima najjače europsko gospodarstvo, želi biti sigurna da će Grčka i stvarno smanjiti svoju potrošnju i provesti reforme.
'Vjerovnici ne pritišću, oni ucjenjuju i ne prihvaćaju pregovore. Začinili su nam paketom mjera koje su protiv društva, razvoja, mjere koje vode u dublju recesiju', kaže Yiannis Panagopoulos, iz Saveza grčkih sindikata. Širenje krize na Španjolsku tek bi donijelo katastrofu. Tamošnje je gospodarstvo četiri puta veće od grčkog, mnogi smatraju preveliko za spašavanje.