Dokumenti o pomilovanju potpisani su noćas, prenosi DPA ruske novinske agencije. Špijuni su pomilovani nakon što su priznali krivnju u pismu u kojem od Medvedeva traže oprost. Bit će razmijenjeni za deset ruskih špijuna koji su u četvrtak na američkom Saveznom sudu u New Yorku, priznali krivnju za špijunažu.
Pročitajte i ovo
nepoznat motiv
Još jedna pucnjava u SAD-u: Svađa u školskom WC-u završila kobno za 15-godišnjaka
Šef CIA-e
Sastali se američki i ruski špijuni: "Nema ništa lošeg u tome"
Brzo vraćanje kući deset ruskih špijuna rezultat je 'novog duha rusko-američkih odnosa i visokog stupnja međusobnog razumijevanja predsjednika obiju zemalja', prenose se u izvještaju DPA-a kremaljski izvori. Jedan od četiri špijuna koje je pomilovao ruski predsjednik je nuklearni istraživač Igor Sutyagin. On je primijećen na izlasku iz aviona u Beču, što upućuje na to da je razmjena počela prije potpisivanja pomilovanja.
Tu su još dvostruki agenti Alexander Zaporozhsky i Sergej Skripal, koji je 2006. godine osuđen na 13 godina zatvora te Gennadi Vasilenko. Vasilenko ranije nije spominjan u nagađanjima o tome tko će biti razmijenjen. Dvostrukog agenta Alexandera Sypacheva čije je ime bilo spominjano, Medvedev nije pomilovao.
Protjerani iz SAD-a
Deset osoba koje su u četvrtak pred Saveznim sudom u New Yorku priznale da su služile kao nezakoniti agenti Ruske Federacije, bit će odmah protjerano iz SAD-a", navodi se u priopćenju, te dodaje kako je "Rusija zauzvrat pristala osloboditi četiri pojedinca zatvorena zbog navodnih kontakata sa zapadnim obavještajnim službama".
Deset ruskih agenata koji su priznali krivnju na sudu u New Yorku u okviru sporazuma o razmjeni špijuna između SAD-a i Rusije, poletjeli su u četvrtak navečer iz zračne luke La Guardia, zrakoplovom Vision Airlinesa za Beč, izvijestila je TV mreža ABC News. Vision Airlines, vodeći charter avioprijevoznik u SAD-u, poletio je za Moskvu iz La Guardie u četvrtak oko 22 sata po lokalnom vremenu. U zrakoplovu su i američki pripadnici službe sigurnosti koji prate sve međunarodne letove za SAD.
Sedam od 10 optuženih u četvrtak je na sudu otkrilo svoja prava imena, dok ih je troje živjelo u SAD-u pod pravim imenima. 'Od 1990-ih godina živio sam ovdje pod preuzetim imenom i primao smjernice od Rusije', rekao je Vladimir Gurjev, koji je živio u Montclairu, u saveznoj državi New Jersey, pod imenom "Richard Murphy". Njegova supruga 'Cynthia Murphy', priznala je da se zove Lidija Gurjev, te da je ruska državljanka.
Okrivljeni 'Michael Zottoli' i 'Patrica Mills' priznali su da su ruski građani Mihail Kutsik i Natalija Pereverzeva. 'Howard Donald Heathfield' i 'Tracey Ann Lee Foley' priznali su da su ruski građani Andrej Bezrukov i Elena Vavilova. 'Juan Lazaro"'priznao je da je ruski državljanin, imenom Mihail Anatonoljevič Vasenkov, navelo je ministarstvo pravosuđa. Okrivljeni Vicky Pelaez, Anna Chapman i Mihail Semenko, koji su djelovali u SAD pod vlastitim imenima, priznali su da su agenti Rusije, a Chapman i Semenko da su ruski državljani.
Među deset duboko prikrivenih ruskih agenata, koji su imali za cilj infiltrirati se u političke i akademske krugove u SAD-u i slati tjedna izvješća u Moskvu, bila su četiri bračna para koja imaju sedmoro djece. Američke vlasti pomažu rodbini špijuna da dogovori putovanja djece optuženih u Rusiju, izjavio je američki dužnosnik upoznat s tim pitanjem, prenosi The Wall Street Journal. 'To je bio izvanredan slučaj, razvijan godinama kroz rad istražitelja, obavještajnih pravnika i tužitelja, a sporazum koji smo postigli danas osigurava uspješno rješenja za Sjedinjene Države i njihove interese', rekao je ministar pravosuđa Eric Holder u priopćenju.
Od četiri oslobođena ruska zatvorenika, trojica su služila duge kazne zbog izdaje, navodi se u pismu koje su nakon saslušanja u New Yorku objavili tužitelji. Riječ je o Igoru Sutjaginu (43), vojnom znanstveniku specijaliziranom za kontrolu naoružanja, koji je izdržao 11 od 14 godina kazne zatvora zbog špijunaže za SAD. Za dvojicu ostalih se vjeruje da su Sergej Skripal, pukovnik ruske vojno-obavještajne službe osuđen 2006. na 13 godina zatvora zbog špijunaže za Veliku Britaniju i Aleksandr Zaporžski, bivši agent ruske kontraobavještajne službe, koji je izdržao 7 od 18 godina kazne zatvora za špijunažu, rekli su američki dužnosnici, kako prenosi online The New York Times.
>> SAD: Ruski špijuni koristili nevidljivu tintu, kodirane poruke...
Identitet četvrtog oslobođenog nije se mogao utvrditi, no prema pisanju agencije DPA to je agent Genadij Vasiljenko. U pismu, koje su tužitelji objavili, navodi se da su SAD i Rusija također dogovorile "druge korake" za poboljšanje odnosa dviju zemalja i "jačanje nacionalne sigurnosti SAD", dodaje NY Times. Američki i ruski dužnosnici počeli su razgovore o mogućoj razmjeni špijuna prošli tjedan, odmah nakon FBI-eva uhićenja agenata 27. lipnja, a postizanje i provedba dogovora samo 11 dana nakon toga, svjedoči o snažnom interesu Washingtona i Moskve da špijunska afera ne poremeti sadašnje poboljšanje godinama zahlađenih odnosa dviju zemalja. (Hina)