Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Obama se protivi oružanoj pomoći

Prihvaćene su nove sankcije protiv Rusije

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Američki kongres definitivno je u subotu usvojio zakon koji dopušta nove sankcije protiv Rusije te omogućuje povećanje vojne pomoći Ukrajini, uključujući isporuke oružje čemu se predsjednik Barack Obama zasad protivi.

Zakon je u četvrtak prihvatio Senat, a zatim i Zastupnički dom, jednoglasno, ali je bilo potrebno da se još jednom podnese Senatu zbog parlamentarnih proceduralnih razloga što je učinjeno kasno navečer u subotu jednoglasno.

Pročitajte i ovo Aleksej Navaljni posljedice za Moskvu Ukrajina poziva na uvođenje novih sankcija Rusiji zbog smrti Alekseja Navaljnog Vladimir Putin "Oni vode hibridni rat" Putin otkrio da jača nuklearne snage: "Na najvišem smo stupnju pripravnosti..."

Barack Obama mora sada zakon potvrditi ili staviti veto. Bijela kuća nije otkrila svoje namjere iako je američki predsjednik nedavno ocijenio "kontraproduktivnim" nametanje dodatnih američkih sankcija Rusiji bez usklađenosti s Europskom unijom.

Isporuka američkog oružja Ukrajini danas je legalno moguća, ali ovisi o američkom predsjedniku koji se tomu zasad protivi te je pružio tek pomoć u isporuci radara, vozila, opreme za razminiranje, naočala za noćno promatranje, neprobojnih prsluka, radara protiv granata.

Iako zakon prepušta predsjedniku konačnu odluku o tipu opreme koja će se isporučivati Ukrajini, zastupnici kane učiniti maksimalni politički pritisak na Obamu kako bi pristao na zahtjev za naoružanjem Kijeva.

Zakon omogućuje i 350 milijuna dolara zajma u tu svrhu na tri godine.

Novi zakon američkog Kongresa zahtijeva od predsjednika da uvede pojačane sankcije protiv entiteta ruskog sektora obrane (proizvođači ili trgovci oružjem) koji naoružavajući Siriju, proruske pobunjenike u Ukrajini, Gruziji ili Moldaviji sudjeluje u poticanju nestabilnosti u tim zemljama.

Posebno se cilja na rusko javno poduzeće Rosoboronexport.

U energetskom sektoru, zakon dopušta sankcije protiv ruskog diva Gazproma u slučaju da ovaj smanji opskrbu plinom Ukrajini ili članicama NATO-a. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene