Reprezentacija Brazila pobjednik je 42. izdanja nogometnog prvenstva Južne Amerike, popularne Copa Americe.

U finalnom susretu odigranom pred 42.000 gledatelja na stadionu Jose Pachencho Romero u Maracaibo Brazil je pobijedio Argentinu 3:0 (2:0) i tako obranio naslov prvaka osvojen 2004. godine u Peruu.

Brazil je u Venezueli osvojio osmu Copu, te drugu uzastopnu.
Zanimljivo bilo je to deseto međusobno finale "Gauča" i "Selecaoa" i tek druga pobjeda brazilske reprezentacije.

Utakmica se igrala u 17 sati po lokalnom vremenu po iznimno vrućem vremenu, međutim to se nije osjetilo po ritmu igre. Brazil je poveo već u četvrtoj minuti pogotkom Julia Baptiste, jednim od najljepših pogodaka na turniru. Šest minuta kasnije Juan Roman Riquelme je uzdrmao vratnicu, a veznjak Argentine imao i sjajnu priliku u 35. minuti, no njegov udarac obranio je Doni. Nakon postignutog pogotka Brazil se povukao i priliku tražio iz brzih kontri. Jedna takva je upalila u 40. minuti kada je kapetan argentinske vrste Roberto Ayala na ubačaj Daniela Alvesa gurno loptu u vlastitu mrežu.

U nastavku utakmice Argentina je pokušavala, trudila se no bez uspjeha. Izbornik Alfio Basile načinio je dvije zamjene, no nije bilo uspjeha. Brazil je "čarobnu formulu" primijenio i u nastavku - čekajući pravu kontru koja se dogodila u 69. minuti kada su Vagner Love i strijelac Alves izigrali argentinsku obranu.

Argentinci u suzama

Nogometaši Argentine teško su podnijeli poraz protiv Brazila.

"Nemam riječi kojima bih opisao kako se osjećamo, samo tuga i suze. Odigrali smo odličan turnir i ne mogu objasniti što se odgodilo u finalu", izjavio je argentinski branič Gabriel Heinze.

Tragičar utakmice bio je argentinski kapetan Roberto Ayala, koji je zabio autogol u 40. minuti za vodstvo Brazila 2:0.

"Drugi gol je bio čista nesreća. Vjerovao sam da se možemo vratiti u drugom poluvremenu, no Brazil je dominirao", rekao je Ayala.

Jedan od najboljiih argentinskih igrača na Copi Lionel Messi bio je toliko šokiran da je jedva bio u stanju dati izjavu. "Na početku nismo imali sreće i nakon toga nikako nismo uspjeli uspostaviti kontrolu", kazao je Messi.

Žuti kartoni: Alex, Doni, Gilberto, Baptista, Josue za Brazil, te
Mascerano i Tevez za Argentinu

BRAZIL: Doni - Maicon, Alex Rodrigo, Juan, Gilberto - Mineiro, Josue, Elano (od 34. Alves), Julio Baptista - Vagner Love (od 90. Fernando), Robinho (od 90. Diego)

ARGENTINA: Abbondanzieri - J. Zanetti, Ayala, G. Milito, Heinze - Veron (od 65. Luis Gonzales), Mascherano, Cambiasso (od 58. Aimar) - Riquelme - Messi, Tevez