Obavijesti Video Pretražite Navigacija
SDP OPTUŽIO REINERA ZA KRŠENJE ZAKONA

'Njegovo ponašanje pokazuje HDZ-ov odnos prema Saboru'

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
SDP je danas poslao svojevrsnu požurnicu nakon što je Željko Reiner odbio uvrsiti njihov zahtjev vezan za SOA-u u dnevni red.

Klub zastupnika SDP-a optužio je u ponedjeljak predsjednika Sabora Željka Reinera za grubo kršenje zakona i prekoračenje ovlasti jer je na dnevni red plenarne sjednice odbio uvrstiti njihov prijedlog osnivanja istražnog povjerenstva za utvrđivanje činjenica vezanih uz postupanje predsjednice Kolinde Grabar Kitarović oko navodnih nezakonitosti u radu Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA).

Pročitajte i ovo Dalija Orešković, saborska zastupnica i bivša šefica POSI Lijeva koalicija Orešković otkrila s kim bi radije sjela za stol, DP-u poručila: "Svatko tko kaže HDZ-u Guten Tag, sam sebi je rekao Auf Wiedersen" Peđa Grbin predstavio listu za eu izbore Grbin o Plenkoviću: "Onaj koji je do jučer tvrdio da ga ne zanima ništa osim Hrvatske danas razmišlja o bijegu"

Taj je prijedlog u proceduru upućen 16. svibnja, a potpisala su ga 34 zastupnika, dvostruko više od broja predviđenog Zakonom o istražnim povjerenstvima, no Reiner ga je odbio uvrstiti u dnevni red, a u pismu koje je krajem svibnja uputio Klubu SDP-a ustvrdio je da prijedlog nije usklađen s odredbama saborskog Poslovnika.

Za osnivanje istražnog povjerenstva nije dovoljna izjava predsjednice

Uvjeren je da za osnivanje istražnog povjerenstva nije dostatno to što se SDP pozvao na izjavu predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, koja je bivšeg ravnatelja SOA-e Dragana Lozančića nazvala privatnim obavještajcem bivšeg premijera Zorana Milanovića.

SDP je u prijedlogu osnivanja istražnog povjerenstva ocijenio kako takva izjava otvara pitanje zakonitosti postupanja predsjednice jer je, ako je imala saznanja o nezakonitim postupanjima Milanovića ili Lozančića, morala pokrenuti odgovarajuće postupke kako bi se takvo postupanje sankcioniralo.

Reiner, međutim, tumači kako izjava predsjednice "ne predstavlja nikakav akt u smislu funkcionalnog postupanja Predsjednice RH". Napominje da se kroz istraživanje predsjednice ne može utvrditi zakonitost postupanja Milanovića ili Lozančića, a uvjeren je da u tom slučaju ne postoji javni interes kakav predviđa Zakon o istražnim povjerenstvima.

Privatni, a ne javni interes

"Iz sadržaja prijedloga, posebice iz poglavlja 'Utvrđivanje javnog interesa' jasno je da je riječ o privatnom interesu bivšeg predsjednika Vlade i bivšeg ravnatelja SOA-e. Za zaštitu privatnog interesa bilo koje osobe ne smije služiti saborsko istražno povjerenstvo. Za takve situacije pravni poredak propisuje posve drugu vrstu postupka", odgovorio je Reiner SDP-u 31. svibnja.

SDP-ovci su, dakako, nezadovoljni ovakvim objašnjenjem.

'I predsjednica je putem medija govorila o nizu nezakonitosti u našoj obavještajnoj agenciji. SDP je smatrao da je to potrebno istražiti, vidjeti o čemu se to radi jer predsjednica nikad nije pojasnila svoje navode, a očito je da se u SOA-i nešto događa. Međutim, predsjednik Sabora odlučio se staviti u ulogu hrvatskog sabora i umjesto zastupnika donio odluku da se ovdje ne radi o pitanju od javnog interesa', kaže Peđa Grbin i dodaje kako je SDP danas ipak poslao požurnicu ne bi li ovo pitanje ipak došlo u saborsku proceduru.

'Ponašanje gospodina Reinera s onim što je napravio prošli tjedan, odbio je uvrstiti raspravu o kurikularnoj reformi i raspravu o raspuštanju Hrvatskog sabora, samo pokazuje odnos HDZ-a prema Saboru i parlamentarnoj demokraciji', dodao je Grbin.

Grbin ponavlja kako je SDP-u apsolutni pritoritet raspuštanje Hrvatskog sabora, ali da to ne znači da smiju dopustiti da oni koji Sabor trenutno vode, krše Zakon, Poslovnik i Ustav.

Klub SDP-a reagirao je pismom u kojem ističu kako o osnivanju istražnog povjerenstva i o postojanju javnog interesa može odlučiti jedino Sabor većinom glasova i nakon provedene rasprave na plenarnoj sjednici, a ne sam predsjednik Sabora.

Napominju da Sabor o prijedlogu osnivanja istražnog povjerenstva po zakonu odlučuje na prvoj sjednici nakon što predsjednik Sabora zaprimi prijedlog.

"Stoga od Vas zahtijevamo da, kao predsjednik Hrvatskoga sabora, na dnevni red prve sjednice Hrvatskoga sabora uvrstite točku 'Prijedlog odluke o osnivanju Istražnog povjerenstva za utvrđivanje činjenica vezanih uz postupanje Predsjednice Republike Hrvatske oko navodnih nezakonitosti u radu Sigurnosno-obavještajne agencije'. Sve drugo smatrat ćemo grubim kršenjem Zakona te prekoračenjem ovlasti predsjednika Hrvatskoga sabora", stoji u pismu koje je SDP u ponedjeljak uputio Reineru.

Poslovnik ne uređuje osnivanje istražnih povjerenstava

U Klubu SDP-a napominju i da saborski Poslovnik, na koji se Reiner poziva, uopće ne uređuje osnivanje istražnih povjerenstava.

Drže kako je ovaj slučaj još jedan dokaz da je Sabor prestao biti mjesto demokratske parlamentarne rasprave već se u njemu ruše teško dostignuti demokratski standardi i protuzakonito onemogućava pravo na slobodni govor, te uzurpiraju i prekoračuju ovlasti. Zato Sabor treba što prije raspustiti i raspisati nove parlamentarne izbore. (Hina)

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene