Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Očajni ratari

Zbog suše u Slavoniji sredinom godine će poskupjeti hrana!

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Ako izuzmemo snijeg, prava kiša u Slavoniji nije padala 15 mjeseci.

U prva tri mjeseca ove godine palo je upola manje kiše nego lani. Nastavak je to prošlogodišnje suše. Ratari su očajni, ne bude li kiše, uzalud im sjetva.

Pročitajte i ovo Ljudi o akciji Bljesak - 3 Ponos i tuga Prošlo je 29 godina: "Koliko god je bilo teško, bilo je i ponosno" Zoran Đuroković sušno razdoblje Šef Hrvatskih voda za Dnevnik Nove TV otkrio kakvo je stanje s vodoopskrbom u Hrvatskoj i gdje je sada najteže

'Ovo je više nego strašno za ovo doba godine. To malo snijega što smo imali, dobili smo poslje toga 20-ak litara, a to je polje, toliko nedostatka kiše, jako malo', rekao je Zvonko Cerenko iz Antunovaca. Prošle je godine palo 193 litre po četvornome metru, a ove tek 84 litre. 'Tako da nam nedostaje sigurno 100-njak litara. A jako sumjam u ovo doba da ćemo to dobiti', dodao je Cerenko.

>> Dio Hrvatske poharala suša: 'Ovakva nije bila zadnjih 70 godina'

Sa sušom rastu cijene hrane

Zbog velike suše očekuje se poskupljenje hrane, a mogla bi poskupjeti i struja jer su akumulacijska jezera poluprazna Ostvare li se crne prognoze koje govore da pravih oborina neće biti do rujna, možemo očekivati smanjene prinose žitarica, a time i poskupljenje hrane. 'Sigurno će porasti cijena žita što će implicirati vrlo brzo i porasti cijene mesa', rekao je dr. Ivo Grgić s Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Poskupljenje hrane možemo očekivati sredinom godine.

'Bilo kakvu promjenu uvijek plaćaju siromašni. Ako dolazi do porasta cijene hrane to plaćaju kupci i to najsiromašniji čiji najveći dio dohotka odlazi na hranu', objasnio je Grgić. Dugoročne vremenske prognoze neće razveseliti ratare. Najavljeno je izrazito suho proljeće. 'Ne treba se nadati obilnim oborinama. Prema još dugoročnijim prognozama, čini se da će i ljeto biti više suho, nego kišovito', rekao je meteorolog Milan Sijerković.

No, osim hrane zbog suše bi mogla poskupjeti i struja jer su akumulacijska jezera poluprazna. Već u ovo doba godine su na razini na kojoj bi trebala biti usred ljeta. To znači manje struje iz domaćih hidroelektrana, a više iz uvoza. Struja je u zemljama Europaske unije već sada skuplja nekih 30 posto. Neslužbeno doznajemo da bi HEP mogao od Vlade zatražiti poskupljenje struje za 5 do 10 posto. Svjedoci smo doista jednog vala poskupljenja. A suša samo nadoljeva ulje na vatru.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene