Barcelona je jedan od najatraktivnijih gradova Europe i, baš kao i u nas, dobar dio prihoda ovisi o turizmu. U godini ekonomskih nedaća, strahuju li i tamo za sljedeću sezonu? Bogat noćni život, šarolika kulturna ponuda, vrhunsko vino i izvanredna hrana. Grad je to vječne mladosti, česta meta maturalaca, a ujedno i omiljena turistička destinacija.
Pročitajte i ovo
Prijetnja turizmu
Šef Udruge objasnio u čemu je najveći problem hrvatskog turizma: "Kako siješ, tako ćeš i žeti"
Više od milijun turista
Upitna špica turističke sezone: "Svi oni koji kažu da sada nemaju posla, najprije trebaju pogledati u svoje dvorište"
'Barcelona je prekrasna. Ima more, grad je divan, tko voli arhitekturu ima prekrasnih stvari, ima muzeja. Vrlo je živa za mlade - diskoteke, plaže, restorani. Ima svega', rekao je Damir Stipković koji se u Barcelonu doselio prije 13 godina. Ondje je otvorio građevinsku tvrtku i ostao do danas. Jednom kad dođete, najradije nikad ne biste ni otišli. Vrlo je to živ, gostoljubiv i otvoren narod koji je stalno u pokretu, izlazi se od jutra do mraka.
Naplaćuje se fotografiranje uz stadion
Španjolci su poznati i kao najstrastveniji nogometni navijači čiji je stadion, popularni 'No camp' prava atrakcija ispod koje se nalazi muzej voštanih figura. No, ako želite ući i samo se fotografirati s nogometnim terenom u pozadini to košta. Besplatno se može vidjeti samo parkiralište i trgovina sa suvenirima. Sve su to razlozi manijakalne opsesije turista diljem svijeta, tako i Hrvata. No, nije sve tako idilično. Iako je i u turističkom raju glavna tema recesija gosti sa svih strana i dalje dolaze.
Idilična Španjolska ima i svoju drugu stranu. Nezaposleno je više od četiri milijuna stanovnika. Unatoč krizi, Barcelona živi punim plućima od 0 do 24. Blaga klima, stara zdanja i bajkovita arhitektura samo su neki od razloga zbog kojih snovi na ovom mjestu postaju stvarnost. Donedavno kritičnu četvrt Raval trebalo je izbjegavati. No, kriminal, drogu i prostituciju vlada je riješila gradnjom mreže kulturnih institucija. Veliki problem tada je nestao, no mnogi i dalje strahuju. Turiste koje je lako prepoznati u stranoj zemlji najdraža su meta kriminalcima. Velik su problem i imigranti. Iako policija vreba u svim oblicima, robu na crno ilegalci prodaju gdje got stignu. Svaki put uspješno pobjegnu i nitko im ništa ne može. Za razliku od Hrvatske, Španjolska je bezbolnije prošla ono s čim se kod nas mnogi grčevito bore. Pušenje na javnim mjestima i ovdje je zabranjeno. No ipak ima barova u kojima su dim i cigarete dozvoljeni.
I u Braceloni prosvjedovali studenti
Kao i Hrvatska, katolička Španjolska zabranila je rad nedjeljom, ali ne u potpunosti. Veliki trgovački lanci ne rade. No u Gradu se uvijek, pa i nedjeljom može kupiti ono najosnovnije. Upravo zbog toga svi bi pa i brojni studenti iz sela preselili u gradove. Najviše za studente koji su kao i hrvatski kolege na ulicama Barcelone besplatno školovanje tražili na ulicama. No, prosvjedima ni oni nisu uspjeli ništa izboriti, priča nam Nera Kraljević koja ovdje završava postdiplomski iz videa i fotografije. 'Ja se zapravo sad tu vidim kao kod kuće, a što se posla tiče trenutno zbog krize koja je u principu više u glavama Španjolaca nego u novčanicima, strancima je malo kompliciranije trenutno ostati, ali možda se jednog dana vratim - tko zna', rekla je Nera za Provjereno.
Prosječna plaća u Španjolskoj je između 1.500 do 2.200 eura. Iako to nije malo novca do nekretnine potrebne za život nije lako doći. Iznajmiti stan, a kamoli ga kupiti ovdje ne može svatko. No, zato se kava i pivo mogu popiti za desetak kuna. Vožnja taksijem ovdje nije luksuz, već popularno prijevozno sredstvo koje si za male novce može svatko priuštiti. A Španjolci, iako turistički domaćini, vole putovati. Trenutačno je više letova iz Španjolske za Hrvatsku nego ikad do sad.
Radno sposobno svega 17 posto stanovnika
Upravo zbog toga, nakon 10 godina ponovo je pokrenut direktan let iz Zagreba za Barcelonu. Već na prvom, popunjenost kabina bila je preko 50 posto. Za sad je riječ samo o sezonskom letu, no tijekom desetog mjeseca ambicije su široke - letovi na dnevnoj bazi. 'To je ono što želimo jednoga dana. Željeli bismo vezano uz potencijal kojega sada otkrivamo kao takovoga i zbog čega smo počeli letjeti vjerovati da će to stvarno biti u doglednoj budućnosti', rekao je Srećko Šimunović iz Croatia Airlinesa
Španjolci imaju svega 17 posto radno sposobnog stanovništva. I baš svi pričaju samo o turizmu. Nekad najčešći gosti, Englezi, posljednjih godina učinili su im najgoru uslugu i prestali dolaziti. Bogata Španjolska tako se uz recesiju, u posljednje vrijeme našla u novom problemu. Turistička sezona već je zakucala na vrata, a Španjolci su u velikoj neizvjesnosti. Hoće li ju preživjeti.