Naglasivši da se ne želi miješati u autonomiju sveučilišta jer bi to bilo protivno Ustavu, Primorac je s današnje konferencije za novinstvo u Rektoratu zagrebačkog Sveučilišta poručio svima koji ga prozivaju zbog studentskih školarina, da Ministarstvo ne određuje školarine, niti ubire njihov prihod. 'Ako se prodekan solidalizirao sa studentima, neka im vrati školarine', rekao je ministar. Rekao je kako ga ne čudi prosvjed studenata Filozofskog fakulteta, koji je jedan od rijetkih zagrebačkih fakulteta na kojima se ne primjenjuje pravilo da se visina školarine ne određuje na temelju uspješnosti svakoga studenta.
Pročitajte i ovo
Nezadovoljni
Vozači kamiona iz susjedstva blokirali jedan od važnijih graničnih prijelaza s Hrvatskom
Uputio pismo plenumu
Dekan Filozofskog fakulteta pozvao na prekid blokade
Filozofski fakultet poseban
Naime, na 27 od 33 sastavnice zagrebačkog Sveučilišta najbolji su studenti oslobođeni participacija, a kod ostalih visina školarina ovisi isključivo o uspjehu u proteklom dijelu studija. Međutim, tu pogodnost nemaju i studenti Filozofskog fakulteta, zbog dekanove procjene da je to nemoguće iz tehničkih razloga provesti, rekao je Primorac. Kao problem naveo je i neintegriranost sveučilišta budući da u sadašnjoj situaciji svaki fakultet samostalno donosi odluke o školarinama i raspolaže sredstvima. Najavio je i skorašnje zakonske promjene na temelju kojih će rektor dobiti veće ovlasti i nadzor nad prihodima i rashodima sastavnica sveučilišta.
>>Studenti smatraju kukavičkim ponašanje ministra Primorca
'Hrvatska je jedna od rijetkih europskih zemalja u kojima su diplomski studiji svima plaćeni u cijelosti, a preddiplomski studiji za 60 posto studenata', podsjetio je ministar.Osvrnuo se i na jučerašnje medijske napise po kojima je zagrebački Filozofski fakultet surađivao tijekom prosvjeda s nekadašnjim PR stručnjakom SDP-a Krešimirom Macanom, rekavši da će se detaljno provjeriti stoji li možda iza studentskih prosvjeda nekakva politička opcija. 'Jako sam ponosan na studente koji su na dostojanstven način iskoristili svoje demokratsko pravo na izražavanje mišljenja. Bio bih jako razočaran kada bi iza tih prosvjeda stajala politika, jer sveučilište u prvom redu mora biti depolitizirano', istaknuo je, dodavši da će Studentski zbor provjeriti stoji li iza prosvjeda koja politička stranka.
'Neka prosvjednici imenuju svoje predstvanike
Rektor zagrebačkog Sveučilišta Aleksa Bjeliš izvijestio je novinare o zaključcima sjednice Rektorskog zbora visokih učilišta Hrvatske na kojoj se jučer u Rijeci, među ostalim, raspravljalo i o studentskim prosvjedima. Stajalište je Rektorskog zbora da se te teme moraju raspraviti na nacionalnoj razini uz sudjelovanje svih relevantnih sudionika u visokom obrazovanju te se stoga pozivaju prosvjednici da imenuju svoje predstavnike kako bi što prije započeli razgovori o svim otvorenim pitanjima. Ne osporava se pravo svakom članu akademske zajednice da slobodno izrazi svoje stajalište, no pritom ne smiju biti ugrožene akademske slobode drugih članova, niti se dovoditi u pitanje radni proces, zaključio je Rektorski zbor te u skladu s tim odlučio da će se sva propuštena nastava, ispiti i kolokviji morati nadoknaditi.
Studenti proglasili blokadu nastave i na Fakultetu političkih znanosti
Studenti su danas proglasili blokadu nastave i na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti solidarizirajući se s kolegama s Filozofskog fakulteta u zahtjevu za ukidanjem školarina, ali i zahtijevajući preispitivanje cjelokupnog Bolonjskog procesa. Unatoč deklarativnoj studentskoj blokadi koju je izglasalo 200-tinjak od ukupno oko 2000 studenata Fakulteta političkih znanosti, nastava je, po izjavi prodekanice Lidije Kos-Stanišić, danas na tom fakultetu održana za sve one koji nisu sudjelovali u prosvjedima. U proglasu koji su nakon skupa, u organizaciji Nezavisne studentske inicijative pri tom fakultetu, prosvjednici pročitali novinarima traži se ukidanje naplaćivanja visokoškolskog obrazovanja na svim razinama (preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj). Navode i da je uvođenje Bolonjskog procesa označilo ulazak u eru globalizacije visokog školstva, u kojoj je znanje postalo u prvom redu tržišno zanimljiva roba koja dezintegrira višestoljetne osnove europskog studija.
Studenti ističu da 'preuzimaju svoj dio odgovornosti u obrani općedruštvenih interesa od komercijalizacije i socijalne polarizacije', ali i od gušenja kritičke misli koja je presudna za razvoj društvenih i humanističkih znanosti. Na solidarnost pozivaju sve profesore Fakulteta političkih znanosti, dekana i rektore hrvatskih sveučilišta u artikulaciji i realizaciji zajedničkih ciljeva.
Nastavak prosvjeda zadarskih studenata
Studenti zadarskoga Sveučilišta i danas su, trećeg dana, nastavili prosvjede protiv komercijalizacije studija. Na sinoćnjem studentskom plenumu odlučili su prosvjedovati do daljnjega, a za poslijepodne najavili su konferenciju za novinare na kojoj će precizirati svoje zahtjeve i ciljeve. Studenti su rekli da dobivaju potporu s drugih sveučilišta iz Hrvatske, ali i inozemstva. Tijekom prosvjeda, studenti organiziraju alternativna predavanja i projekcije filmova.
Pridružili se i riječki studenti
Prosvjedu kojim se traži besplatno visokoškolsko obrazovanje za sve blokadom fakulteta pridružili su se i studenti riječkoga Filozofskog fakulteta. Oni su sinoć održali sastanak na kojem su odlučili blokirati fakultet na njegove tri lokacije - u Omladinskoj ulici i na Trgu Ivana Klobučarića te odjel u zgradi Akademije primijenjene umjetnosti u Sveučilišnom kampusu. Blokada je počela noćas, a o tome koliko će trajati studenti će odlučivati svakog dana navečer na skupnom sastanku. Studenti su onemogućili sve oblike rada na fakultetu osim konzultacija s profesorima u njihovim kabinetima. Dok traje prosvjed, u fakultetskim prostorijama studenti organiziraju radionice, projekcije filmova i druge sadržaje po svojoj želji.