Uz prometne nesreće, statistika kaže da je utapanje drugi po redu uzrok smrti djece do petnaest godina na svijetu.Utapanje je jedna od stvari za koju mislimo da se nama nikada neće dogoditi. Tako je i jedan razredni izlet na obronke Papuka umalo je zavrsio tragicno za slavonske osnovnoškolce. Djevojčice su se odlučile okupati na mjestu gdje nije dozvoljeno kupanje. Antonija je prijateljicu Ines u zadnji čas spasila od utapanja.
Pročitajte i ovo
Provjereno
Prozor dnevnog boravka Zoranov je jedini prozor u svijet: Nakon devet godina netko ga se napokon sjetio
Provjereno na imanju iz horora
Uginule životinje leže danima, a stoka se guši u vlastitom izmetu: Vlasnik u patnji životinja ne vidi problem i još za njih prima poticaje
Antonija, koja je tada pohađala sedmi razred, nije vidjela ništa loše u ideji da se idu kupati u jezero. Ines se nije namjeravala kupati, nije znala plivati, ipak, dječak iz razreda mislio je kako bi je bilo duhovito gurnuti u vodu. Odraslih nije bilo u blizini. Upravo se spremavši na još jedan skok Antonija je shvatila da nešto nije u redu. Čula je kako Ines vrišti. Ne razmišljajući je skočila za njom.
Sekunde su presudne
'Ona je upala u vodu i počela je mahati rukama i ja sam to skužila i skočila sam za njom. Drugi nisu bili ni svjesni, svi su stali i gledali. Pocela sam ju dizati pa nije tonula, podigla sam je za noge i dovela do kraja, onda su je ovi izvukli', ispričala je Antonija, a donosi Provjereno. Na sreću, ona se ove zgode prisjeća sa smješkom. Da situacija bude potpuno drugačija, nedostajale su sekunde. Sekunde koje bi Ines učinile dijelom crne statistike.
Osmijeh s lica roditelja 12-godišnje Emanuele, voda je ipak odnijela. U društvu 10-godišnjeg brata i 13-godišnje sestrične odlučila je prošetati do lokalnog bazena. Sama je ušla u vodu iako nije znala plivati. 'Jednostavno dječja znatiželja, trenutak nepažnje, mala je upala unutra ili je pala, nitko to ne zna sad. Moja kći je skočila za njom unutra da ju izvuče, ali je preslaba bila da joj bilo kako pomogne' ispričao je Marijan Bosak, tetak stradale djevojčice.
Najviše problema s malom djecom, slabim i alkoholiziranim plivačima
Iako su se djeca javila roditeljima, da će prošetati do bazena, nisu im rekli da se namjeravaju kupati. Dječja nepažnja, ali i neodgovorno ponašanje odraslih česti su razlozi tragičnih ishoda, upozoravaju iz Jarunske službe spašavanja. 'Najviše problema smo imali s intrervencijama sa manjom djecom, zatim sa alkoholiziranim ljudima, i slabim plivačima.Oni koji precijene svoje mogućnosti i udaljavaju se previše od obale', rekla je Lovorka Šimunec, šefica spasilačke službe na Jarunu.
Obitelj 29-godišnjeg Stjepana Dolačkog, nadala se da će višesatna potraga imati sretan kraj. Nažalost, to se nije dogodilo. Kao i puno puta ranije Stjepan je s prijateljem potražio osvježenje u Kupi. Onda su odlučili otplivati na drugu stranu obale. Kada je njegov prijatelj Dražen doplivao do druge obale, okrenuo se i Stjepana više nije bilo. Nesretni mladić precijenio je svoje mogućnosti. Možda je imao slabo srce, ili ga je ulovio grč. Grčevi i umor najčešći su uzroci stradavanja i najboljih plivača.
Krivnja leži u ljudskom faktoru
Nezgoda je na žalost, stvar trenutka. Nesretni roditelji male Mihaele, taj trenutak u Tuhelju neće nikada zaboraviti. A nisu pili kavu. Očevici tvrde da su kavu pili spasioci. Spasioci tvrde da su stigli dovoljno brzo. Jedno je sigurno, 6- godišnje Mihaele više nema. 'Kupalište je sigurno, na kupalištu je organizirana spasilačka služba koja broji trenutno 12 članova, i to su sve spasioci redari koji su prošli osposobljavanje za pružanje prve pomoći, oni su raspoređeni na različitim mjestima na kupalištu koja smatramo kritičnima', rekla je Ivana Kolar, direktorica Termi Tuhelj.
Proteklog tjedna uz malu Mihaelu u Tuhelju, utopio se i 14-godišnjak na Kupi. Najčešći uzroci utapanja su umor, grčevi, nepažnja i slabo srce. Spasioci s Jaruna iz iskustva zaključuju, razlog je najčešće ipak ljudski faktor. Uporno ponavljaju; oprez. Oprez je najbolja prevencija.'Prošle godine smo imali negdje preko 150 intervencija na svim bazenima. Od toga čak preko 20 predutapanja, to su intervencije u vodi kada smo ljude bas morali izvlačit i spašavati', rekla je Lovorka Šimunec, šefica spasioca.
Samo u Zagrebu u proteklih 5 godina utopilo se 23-oje ljudi. Najčešće žrtve su umirovljenici i djeca. Oni koji ostanu iza njih krive sigurnost na kupalištima, spasioce, sebe. Počinje još jedna sezona kupanja. Ne ispuštajte svoju djecu iz vida ni na trenutak, upozoravaju spasioci. Učinite sve da spriječite najgore, jer u trenutku tragedije postaje potpuno je nevažno tko je kriv.