Osim prekrasne prirode, vinskih cesta, biciklističkih staza i fantastičnih mjesta za uživanciju i odmor sjever Hrvatske skriva i jedno mjesto jedinstveno u svijetu...
Podijelite
Uz rijeku Muru, nedaleko Murskog Središća i Svetog Martina, nalazi se selo Peklenica - selo doista jedinstveno u svijetu. A njegovo ime sve otkriva.
Naime, Peklenica je dobila naziv po 'peklu', a tako je narod nazivao naftu koja je ondje pronađena. Upravo je Peklenica prvo nalazište nafte u Hrvatskoj, ali i svijetu.
Bilo obiteljskom vožnjom biciklima po fantastičnim međimurskim biciklističkim rutama ili pak izletom automobilom - Peklenica je jedno od zanimljivih mjesta koje se isplati vidjeti u Međimurju, a za koje rijetko tko zna (a da nije Međimurec).
Prvo naftno polje na svijetu
Nafta se u ovom malom selu na sjeveru Hrvatske vadila čak četiri godine prije nego u američkoj Pennsylvaniji odakle potječu prvi podaci o nafti na svijetu.
'Prvo korištenje nafte zbilo se 1856., a prvo bušenje 1886. godine. Od 1932. do 1940. proizvodnja nafte u cijeloj Jugoslaviji iznosi 5.884 tona, od čega je samo u Peklenici izvađeno 4.098 tona', kažu u gradu Mursko Središće. Vađenje crnog zlata u Peklenici je prestalo 1967. godine jer je bilo neisplativo.
Spomen park naftnog rudarstva uređen je 2009. godine
'Danas u Peklenici postoji još jedno aktivno okno koje je 2009.g. uređeno u mali spomen park naftnog rudarstva na tom području. U tom oknu može se vidjeti kako nafta slobodno izvire na površinu oslobađajući male količine plina. Posjetitelji svakodnevno mogu vidjeti pano na kojem je zorno prikazan postupak vađenja nafte te povijest. Iznad okna sastavljena je “trojka” koja prikazuje prvotni način vađenja nafte', rekla nam je Dolores Vrtarić iz TZ Mursko Središće.
U početku su se, pojašnjava nam gospođa Vrtarić, za vađenje nafte koristila tri drvena stupa koja su se spajala u vrhovima, tzv. "trojka", a onda se užetom grabila nafta van, dok su se u novije vrijeme koristile skele drvene konstrukcije. 2013. godine u Spomen parku naftnog rudarstva postavljena su stara zaprežna kola, koja su služila za prijevoz nafte.
Tražili naftu - otkrili termalu vodu
Početkom 19. stoljeća u potrazi za naftom na području Svetog Martina na Muri pronađena je - termomineralna voda. I tako je to područje s vremenom postalo sve poznatije po iznimno ljekovitoj vodi, a Međimurje se danas ponosi Termama Sveti Martin.
Nakon razgledavanja – kupanje i uživanje u specijalitetima
Iz Murskog Središća kažu da nažalost hrvatski građani nisu dovoljno informirani o vrijednostima rudarskog grada, kao ni o samom Spomen parku naftaštva. Prema izvješću noćenja i dolazaka turista, u Peklenici najviše ima turista iz Austrije i Njemačke. A i sve prisutniji su i turisti iz Poljske, Srbije, Češke i Mađarske.
Mnogi od njih se nakon razgledavanja znamenitosti odluče rashladiti upravo u obližnjim Termama Sveti Martin po kojima je to područje poznato. Kupanje u bazenima, degustiranje vina ili pak uživancija u zdravim specijalitetima restorana Le Batat ili pak u jednom od najboljih hrvatskih restorana Mala Hiža u Mačkovcu - sjever Hrvatske je doista zelena oaza za pravu uživanciju.