Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Sve u redu sa zakonom

Sindikat zdravstva: Uvođenje smjenskog rada ne ugrožava bolesnike

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
U Sindikatu zdravstva Hrvatske smatraju kako je uvođenje smjenskog rada u sustav zdravstva zakonito i ne ugrožava živote i zdravlje bolesnika, a bolje je za rad i zdravlje liječnika.

Predsjednica Sindikata zdravstva Hrvatske Radmila Belobrajdić – Čahut na današnjoj je konferenciji za novinare komentirala uvođenje smjenskog rada u sustavu zdravstva.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Sindikat zdravstva: 'Vlada je svela kolektivne ugovore za zdravstvo na razinu pravilnika o radu' Slika nije dostupna Prozvali Jovanovića Sindikat zdravstva protiv smjene sanacijskog upravitelja riječke bolnice

'Čemu halabuka oko uvođenja smjenskog rada u sustav zdravstva kada je u Zakonu o radu (ZOR) jasno određeno da se ne može imati više od 180 prekovremenih sati na godinu, a nije moguće organizirati 24-satna dežurstva', kazala je Belobrajdić – Čahut na konferenciji za novinare.

Ocijenila je da je shema smjenskog rada napravljena u okvirima kolektivnog ugovora (KU) i ZOR-a te da liječnici nisu dobili dvostruko plaćena dežurstva, što su tražili

Premijer Milanović: Priznajem pogriješio sam...

Kada je donesen novi kolektivni ugovor jasno je rečeno da sati odrađeni u dežurstvu idu u redovnu mjesečnu satnicu i da će se platiti kao prekovremeni rad, navela je Belobrajdić – Čahut ističući da će sada prvi puta liječnicima taj prekovremeni rad biti plaćen.

Također je podsjetila da poslodavac ne može liječniku bez njegove suglasnosti narediti da radi više od 48 sati tjedno.
Ocijenila je kako rad u smjenama ne utječe na bolesnike, a bolji je za rad i zdravlje liječnika jer je nemoguće kvalitetno raditi u kontinuitetu 24 sata. Osim toga, na taj bi se način brzo nadmašio maksimalni broj prekovremenih sati, što bi bilo nezakonito.

Galama oko smjenskog rada pokazuje da se 'sve vrti oko novca', smatra Belobrajdić – Čahut, jer se prekovremeni rad plaća 50 posto na osnovnu plaću, dok je dežurstvo bilo plaćeno čak 135 posto.
Podsjetila je kako je već ranije upozoravala na drastično smanjivanje bolničkih proračuna zbog čega je postalo upitno čime će se u bolnicama uopće raditi i zaraditi za plaće.

'Zašto se nije dizala halabuka oko toga', upitala je istaknuvši kako se 95 posto bolničkih budžeta troši na plaće, a samo pet posto na sve ostalo.
Belobrajdić – Čahut dodala je i kako je jedina alternativa izmjena ZOR-a, a u tom bi slučaju radi organiziranja 24-satnih dežurstava prekovremeni rad morao biti neograničen. (Hina)
 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene