'Ako se ne dogodi nešto izvanredno mi možemo očekivati da se na konferenciji 30 lipnja otvori poglavlje 23. Nakon obraćanja u Luxembourgu i pred Vijećem sigurnosti UN-a, nakon što smo čuli Veliku Britaniju na VS-u, imamo razloga za optimizam ali ne i euforiju glede poglavlja 23. Dobit ćemo ono što smo zaslužili našim radom, a to je otvoriti poglavlje 23', kazao je Šimonović.
Pročitajte i ovo
Iskaznicu mu uručila premijerka
Produbio odanost: Ministar Popijač postao član HDZ-a
Na prigodnoj svečanosti
Šimonović prisegnuo na dužnost pomoćnika glavnog tajnika UN-a
>> Brammertz: Pitanje topničkih dnevnika još nije riješeno
Brammertz je rekao da nisu istraženi svi smjerovi istrage no Šimonović ističe da glavni haaški tužitelj ujedno kažu da su metode i oruđa istrage unaprijeđeni, ali da postoje još neki smjerovi istrage koji su neistraženi. S druge strane postoji hrvatska spremnost da se oni istraže i na temelju toga Brammertz ističe svoj optimizam, upozorio je ministar pravosuđa.
'Obavit će se još neke provjere'
Smjerovi istrage nisu stvar ministarstva pravosuđa, to je stvar 'task forcea'. Što je do Vlade, premijerke i njenih ministara to je spremnost da se učini sve što je potrebno, te ukoliko se oni ne nađu da se da vjerodostojno objašnjenje zašto oni nisu bili dostupni hrvatskim vlastima, napominje Šimonović. 'Ako je potrebno istražiti dodatne smjerove, onda ćemo optrčati još jedan krug i dobiti ono što hoćemo', rekao je ministar.
Na pitanje što ako se topnički dnevnici ipak ne nađu, Šimonović odgovara da je Brammertz bio izričitiji nego inače. Od Hrvatske se traži da da tražene dokumente ili vjerodostojno objašnjenje što se s njima dogodilo. Ovaj put je Brammertz inzistirao 'potpuno vjerodostojno' te će se obaviti još neke provjere.
Da bi otišao zadovoljan u New York na mjesto pomoćnika glavnog tajnika ostao je jedan kamenčić a to je potpisivanje sporazuma o uzajamnim izručivanjima za organizirani kriminal i korupciju za što se nada da će se ostvarirti do kraja ovog mjeseca.