'Proračun uopće nije predvidio krizu, ne predviđa mjere Vlade za krizu, i to su razlozi zašto nećemo podnijeti amandmane', izjavio je Linić na konferenciji za novinare u Saboru.
Pročitajte i ovo
OVE GODINE NAM JE VEĆI
Tomašević predstavio novi zagrebački proračun koji je solidno porastao u odnosu na lani
SJEDNICA U BANSKM DVORIMA
Vlada prihvatila devet amandmana na proračun i odmrznula cijene goriva. Plenković: ''Pravovremeno smo reagirali''
'SDP je preozbiljna stranka da bi sudjelovala u tom političkom cirkusu, u glupim raspravama poput one premijerove o Pelješkom mostu kao nacionalnom ponosu', dodao je.
Na novinarski upit smatra li da je SDP, nepodnošenjem amandmana, kapitulirao pred Vladom, Linić je odgovorio kako nema govora o kapitulaciji, već o tome da njegova stranka ne misli podržati Vladu 'u dokumentu koji ne govori kako ćemo se nositi s krizom i njezinim posljedicama'.
Upozorio je da zbog Vladine nakane da deficit ponovno usmjeri u potrošnju, umjesto u gospodarske investicije, posebno u Hrvatsku banku za obnovu i razvoj (HBOR), prijeti opasnost da čak 80 posto proračunskih stavki iduće godine neće biti realizirano.
'Vladi poručujemo - idite u deficit od pet milijardi kuna, ali dajte novac gospodarstvu i mi ćemo vas podržati', rekao je Linić, ističući da SDP nije protiv deficita, već smatra da taj novac treba usmjeriti u poticanje izvoza i investicije u realnom sektoru.
Upitan zašto SDP nije podnio amandmane kojima bi tražio tih pet milijardi kuna za HBOR, odgovorio je da saborski Poslovnik ne dopušta zadiranje u deficit, već samo preraspodjelu zadanih proračunskih prihoda.
Linić je napomenuo da je njegova stranka, s četiri zakona koje je uputila u saborsku proceduru, namjeravala bitno promijeniti proračun, ali da ni jedan od tih zakona (izmjene zakona o doprinosima, o PDV-u i o porezu na dohodak te Zakon o oslobađanju dijela neporeznih prihoda u 2009.) ove godine neće biti ni raspravljen u Saboru.
Tim je zakonima, rekao je, SDP kanio rasteretiti gospodarstvo i omogućiti kućanstvima veću kupovnu moć u 'kriznoj i teškoj 2009.'
I SDP-ovac Branko Grčić ocijenio je da državni proračun u idućoj godini može održati samo takav deficit koji će smanjiti negativne utjecaje krize i pokrenuti snažne antirecesijske mjere.
'Deficit koji isključivo ide u klasičnu potrošnju ne može održati gospodarstvo u životu, naše izvoznike i punjenje proračuna onom dinamikom koja nam treba', rekao je Grčić.
Na proračun za 2009. podneseno tek 80-tak amandmana
Da će predloženi državni proračun za 2009. biti specifičan, osim zbog okolnosti u kojima se donosi (globalna financijska kriza), pokazuje i tek 80-tak podnesenih zastupničkih amandmana te činjenica da SDP, najjača oporbena i po broju zastupnika druga po redu parlamentarna stranka, po prvi put nije podnijela ni jedan amandman.
U Hrvatskom se saboru danas doznaje da će samo 80-tak amandmana koje su zastupnici podnijeli do danas u podne, a od kojih su njih 62 iz HNS-a, uvelike ubrzati poslovično dugotrajnu raspravu i glasovanje o amandmanima te o samom proračunu, koja se očekuje u ponedjeljak.
Usporedbe radi, na proračun za 2007. podneseno je ukupno 322 zastupničkih amandmana, a na ovogodišnji njih 392.
HNS-ova 62 amandmana financijski su 'teška' oko 1,6 milijardi kuna, a većina ih se odnosi na lokalne projekte, posebno u sjeverozapadnoj Hrvatskoj.
Narodnjaci, među ostalim, amandmanima traže da se, zbog očekivanog rasta nezaposlenosti, odnosno otkaza u idućoj godini, na prihodovnoj strani Ministarstva gospodarstva otvori nova pozicija 'Naknada tehnološkom višku radnika' i za nju izdvoji 300 milijuna kuna, koliko bi se uzelo od MORH-ove 'Uprave i općih poslova'.
Predlažu i da se s MORH-ove pozicije 'Opremanje i modernizacija' uzme 100 milijuna kuna i dodijeli HBOR-u.
HNS-ovka Vesna Pusić amandmanom predlaže i da se MORH-u uzme 50 milijuna kuna i za toliko više poveća stavka za doplatak za sljepoću.
HNS traži i da se za suzbijanje korupcije u idućoj godini, za što je proračunom predviđeno 120 tisuća kuna, ukupno izdvoji pet milijuna kuna, kao i da se 20 milijuna kuna više izdvoji za konkurentnost turističkog tržišta.
IDS je podnio 12 amandmana, ukupno 'teških' oko 130 milijuna kuna, a koji su vezani uz lokalne projekte u Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji.
U Saboru se doznaje i da je nekoliko amandmana podnio HDSSB-ovac Boro Grubišić, vezanih uz lokalne projekte u Brodsko-posavskoj županiji, te da je jedan amandman, kojim se traži više proračunskog novca za udruge nacionalnih manjina, podnio saborski Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.