'Izraženo je neskriveno zadovoljstvo i čestitke Hrvatskoj zbog današnjeg otvaranja preostalih poglavlja. To je sa zadovoljstvom dočekano u State Departmentu', rekao je Božinović nakon sastanka s pomoćnikom državne tajnice SAD za Europu i srednju Aziju, Philipom Gordonom. Amerika drži proširenje EU jednim od najvažnijih doprinosa daljnjoj stabilizaciji regije jugoistočne Europe, pa je članstvo u NATO-u i EU-u za sve zemlje regije jedan je od prioriteta za SAD, ali i za Hrvatsku, dodao je Božinović.
Pročitajte i ovo
Prvi put nakon odustajanja
Dramatično obraćanje iz Bijele kuće: "Amerikancima prijeti opasnost..."
Predsjednički izbori
Svaki treći birač smatra da treba izaći iz utrke, ali Joe Biden poslao jasnu poruku
Kazao je da se osim o stanju u regiji, s posebnim naglaskom na procese u Bosni i Hercegovini, razgovaralo o Bliskom istoku, izgledima za uspjeh misije ISAF-a u Afganistanu i drugim pitanjima. 'Hrvatska je jedan od najpouzdanijih američkih saveznika, rečeno nam je danas u Pentagonu i State Departmentu, a jučer u Bijeloj kući', rekao je Božinović. SAD i Hrvatska su nakon nedavnog uspješnog posjeta premijerke Jadranke Kosor Washingtonu, dogovorili učestaliju razmjenu službenih posjeta u sklopu čega je i sadašnji Božinovićev posjet, a za rujan je najavljen posjet Hrvatskoj članova kongresnog odbora za EU.
'Prostor naše suradnje se širi, nije više usredotočen samo na ono što je vezano uz Hrvatsku. Sada počinjemo u punini raditi na pitanjima od zajedničkog interesa, kao država koja je integrirana u zapadni svijet', istakao je Božinović. U Washingtonu se hrvatske vojnike, po njegovim riječima, smatra jednim od vrijednijih resursa u misiji ISAF-a u Afganistanu zbog njihova iskustva u obrani zemlje, kao i iskustva s pripadnicima međunarodnih mirovnih snaga 1990-ih godina u Hrvatskoj.
Na pitanje o američkoj ocjeni poteza hrvatskog predsjednika Ive Josipovića na jačanju regionalne suradnje, Božinović je kazao da SAD daje 'podršku onome što radi predsjednik Josipović i premijerka Jadranka Kosor, što su potezi koordinirani u njihovim izravnim kontaktima'. Na svim sastancima u Washingtonu se čulo da SAD 'visoko cijeni ono što Hrvatska radi' i više nema 'kritika i sugestija' koje su ranije obilježavali odnose dviju zemalja, kazao je Božinović.
Komentirajući objavu State Departmanta da se Hrvatska našla među 12 zemalja čiju je ponudu za pomoć u otklanjanju posljednica naftne mrlje u Meksičkom zaljevu SAD prihvatio, Božinović je izrazio zadovoljstvo što je 'prepoznata hrvatska pamet i doprinos'. Po riječima hrvatske veleposlanice u SAD-u Kolinde Grabar Kitarović, veleposlanstvu se javilo puno hrvatskih građana i tvrtki s prijedlozima za čišćenje naftne mrlje, koji su proslijeđivani američkoj strani za daljnje izravne kontakte.
>> Kosor: Hrvatska na posljednjih 500 metara maratona prema EU
Božinović se u srijedu u Pentagonu sastao i s pomoćnikom američkog ministra obrane za međunarodna sigurnosna pitanja Alexandroam Vershnowom. Na pitanje o nedavno odobrenoj vojnoj pomoći SAD-a Hrvatskoj vrijednoj sedam milijuna dolara, i izgledima za nastavak američke pomoći u opremanju Hrvatske vojske, Božinović je kazao kako se zahvalio na pomoći Pentagona MORH-u, te naglasio da 'Hrvatska i ubuduće može očekivati svaku vrstu podrške i pomoći jednog od svojih najboljih saveznika'.