Do tada se svi, i domaći i turisti, mogu nadati da uboda neće biti. Istražili smo i kakvo je stanje u ostalim bolnicama na obali. Iako se radi o malom pauku, bolovi koje prouzroči njegov ugriz, nesnosni su. 'Kao da doživi infarkt, ne mogu disati, bolovi u prsima, ili vam je teška upala potrbušice, trbuha. Intenzivni bolovi, pacijent praktički urla od bolava', ističe dr. Mirjana Sorić iz Hitne pomoći Zagreb.
Pročitajte i ovo
u Rijeci
Muškarac ispred policije pokušao progutati dvije vrećice s drogom
Poziv Domagoja Mikića
Grdosije od kamiona opasno prijete, jedan se već zabio u kuću, a vlasnik tvrtke žestoko se obrušio na novinare: "Brini se ti o sebi, budalo jedna"
Da takav pacijent ovih dana završi u Riječkom KBC-u, protuotrov ne bi dobio. 'Trenutno nemamo. To znači ovim starim dozama je istekao rok', rekao nam je mr. sc. Fred Zeidler iz Centra za Hitnu medicinu KBC-a Rijeka. A one su se do prošle godine dobivale besplatno od Imunološkog zavoda. Zbog skupe proizvodnje i male potražnje od proizvodnje se odustalo. Sada je na bolnicama da same nabave protuotrov.
HZZO je isti uvrstio u svoju osnovnu listu lijekova pod nezaštićenim imenom te ga bolnice mogu nabavljati interventnim uvozom. U Riječkom KBC-u kažu, protuotrov ćemo pokušati nabaviti. Do tada, ako zatreba, koristit će sredstva protiv bolova i kalcij. 'S time možemo premostiti razdoblje dok ne dobijemo. Čak i da u Hrvatskoj nema, onda bi pitali Slovence, Austrijance, vrlo vjerojatno neki od toksikoloških centara u EU to ima', kaže Zeidler.
No cjepiva imaju bolnice u Dalmaciji i Istri, gdje su crne udovice najčešće. Opreza nikad dosta jer su posljedice: pojačano znojenje, grčevi, povišeni krvni tlak i jaki bolovi. 'I često se zamijeni s nekakvim trbušnim, ili upalom slijepog crijeva, ili nekakvom aneurizmom, sumnjom na takve stvari i tu se gubi vrijeme za djelovanje', naglašava dr. Sorić. Riječani to vrijeme nemaju pa se trenutačno uzdaju umjesto u dosege medicine u puku sreću.