Na upit šalje li Hrvatska poruku Srbiji time što još nije dala pozitivno mišljenje za otvaranje pregovora o poglavlju 23 - pravosuđe , Tomislav Karamarko odgovorio je kako će Srbija imati potporu Vlade RH da uđe u EU čije granice trebaju biti što više na istoku.
Pročitajte i ovo
ZA PICULU - NESPREMNI
FOTO: Ulice gradova u Srbiji oblijepljene plakatima "Picule ustaše"
Lažni hrvatski dokumenti
U prometnoj nesreći ubio jednu osobu, krivotvorio i dokumente: "Za njim je raspisana međunarodna tjeralica"
"Međutim, Srbija mora usvojiti sve one standarde koje smo morali usvajati svi mi koji smo pristupali Europskoj uniji. To smo činili u dugim pregovorima koji su nekad bili dramatični. To nije lak proces i pred Srbijom je vrlo težak put. Naravno da mi imamo neke svoje zahtjeve koji su logični. Mi želimo da oni budu kvalitetan član Europske unije, u čemu ćemo im probati pomoći, ali ne na način da popuštamo", istaknuo je Karamarko.
Novinari su pitali hoće li Hrvatska "dati zeleno svjetlo" za nastavak pregovora o poglavlju 23. - pravosuđu prije nego što Srbija povuče sporni zakon o univerzalnoj jurisdikciji za ratne zločine počinjene na području bivše SFRJ.
"Srbija tu ne može glumiti mali Haag u ovom dijelu Europe budući da smo imali loša iskustva upravo zbog toga. Ne radimo mi Srbiji probleme, ona sama sebi stvara probleme", odgovorio je Tomislav Karamarko.
Radna tijela Vijeća EU-a još nisu raspravljala o otvaranju poglavlja 23 u pregovorima sa Srbijom
Radna tijela Vijeća Europske unije još nisu raspravljala o otvaranja pregovora sa Srbijom u poglavlju 23 Pravosuđe i temeljna prava, doznaje se u srijedu iz europskih izvora, a pitanje priprema za otvaranje tog poglavlja maknuto je s dnevnog reda radne skupine za proširenje zbog primjedbi Hrvatske.
Radna skupina za proširenje trebala je u ponedjeljak razgovarati o pripremama za otvaranje poglavlja 23 sa Srbijom, ali je, kako se doznaje, to pitanje maknuto s dnevnog reda, jer je Hrvatska imala primjedbe.
O otvaranju i zatvaranju pregovaračkih poglavlja u pristupnim pregovorima sa zemljama kandidatima odlučuju zemlje članice EU-a konsenzusom.
O tim pitanjima se najprije raspravlja na razini radne skupine za proširenje, koju čine diplomati iz stalnih predstavništava zemalja članica, a njome predsjedava diplomat iz zemlje koja obnaša rotirajuće predsjedništvo.
Hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova prije nekoliko je tjedana postavilo kao uvjete Srbiji za otvaranje poglavlja 23 da mora poštovati manjinska prava, surađivati s Haškim sudom i reformirati pravosuđe, što uključuje ukidanje nadležnosti za procesuiranje ratnih zločina na području cijele bivše Jugoslavije.
To je ponovio i ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač u srijedu prije sjednice hrvatske vlade.
"Jasno je da potpuna suradnja s Haškim sudom mora biti u pregovaračkim mjerilima. Isto tako je vrlo jasno da Srbija ne može biti neka vrsta suca za sve zemlje bivše Jugoslavije za ratne zločine, uključujući i Hrvatsku. To je nedopustivo i to će morati biti dio pregovaračkih mjerila koje Srbija mora ispuniti", rekao je Kovač.
Hrvatska također očekuje, nastavio je, da Srbija ispuni obveze iz međudržavnog sporazuma o zaštiti manjina. "Očekujemo da hrvatska manjina bude zastupljena u narodnoj skupštini i to temeljem zakona kao što to predviđa taj međudržavni sporazum između Hrvatske i Srbije", rekao je Kovač. (Hina)