Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Interes je napredak

Pusić: Nikolić je iznenađenje, ali neće biti promjena u suradnji

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić rekla je za beogradski dnevnik 'Politika' kako je nedavni izbor Tomislava Nikolića za predsjednika Srbije iznenađenje.

No, Pusić je dodala da to neće izmijeniti hrvatsko stajalište da surađuje sa susjedima na europskim reformama i prijenosu iskustva jer je interes Hrvatske da zemlje regije napreduje ka Europskoj uniji. Govoreći o nedavnom izboru Tomislava Nikolića za predsjednika Srbije, ministrica navodi kako nije bila neugodno iznenađena time nego jednostavno iznenađena rezultatima izbora u Srbiji. Ocjenjuje da je ona tu u istoj skupini sa samim predsjednikom Nikolićem.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Poznato sveučilište Josipović održao predavanje na Yaleu, osvrnuo se i na problem ćirilice Slika nije dostupna Prijavio se Pusić potvrdila: Nikolić dolazi na proslavu ulaska Hrvatske u EU

>> Evo kako srbijanski predsjednik Nikolić barata engleskim jezikom

''Što se mene, pa i ljudi u Hrvatskoj tiče, pojavila se jedna nepoznanica, jedna nova varijabila u regionalnim odnosima. Ono na šta smo ovdje negativno reagirali bile su one izjava vezane za Vukovar i Srebrenicu, a ne na sam izbor. Što se izbora tiče, on nas je iznenadio - ni pozitivno, ni negativno ali sigurno kao 'nov čimbenik'. Dosadašnje smo poznavali, ove ne'', objašnjava Vesna Pusić u razgovoru za list "Politiku".

Upitana ima li poruku za predsjednika Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivicu Dačića koji smatra da je nedolazak predsjednika Hrvatske Ive Josipovića na Nikolićevu inauguraciju ''uvreda za Srbiju, ne za Nikolića'', ministrica odgovara da, koliko je njoj poznato, sem jednog predsjednika, tome nitko drugi nije nazočio. ''U tom pogledu, g. Dačić, kao potencijalni mandatar kako čujem, može biti miran. To se nije odnosilo na Srbiju, čak ni na Nikolića, već na konkretne izjave'', ističe ona.

Pusić: Odnosi Hrvatske i Srbije ne trebaju ovisiti o osobnom prijateljstvu

Na konstataciju novinara kako ima mišljenja da u sadašnjoj situaciji srpsko-hrvatski odnosi u najboljem slučaju mogu biti zamrznuti na razini koju su izgradili bivši srbijanski predsjednik Boris Tadić i predsjednik Josipović, te da u najgorem slučaju mogu biti pogoršani, ali da nikako ne mogu biti poboljšani, ministrica izražava svoje neslaganje s takvom ocjenom te ukazuje kako to misle oni koji su više usredotočeni na osobne odnose, te da odnosi između Hrvatske i Srbije nisu i ne trebaju ovisiti od dodatnog osobnog prijateljstva.

To je, kako kaže, zgodno i to je lijep dodatak, ali, upozorava ona, to nisu međudržavni odnosi i to ne može biti kriterij za tako važne odnose između Hrvatske i Srbije. Govoreći o tim odnosima koji, kako podsjeća, uključuju rješavanje otvorenih pitanja, zajednička rješenja za neke probleme unutar regije i multilateralne skupove u regiji i suradnju oko nekih europskih tema, ministrica ocjenjuje da se oko toga može napredovati.

Na pitanje što se treba dogoditi i koliko vremena treba proći da bi Nikolić bio pozvan u Zagreb, ministrica kaže kako ona sama na to pitanje ne može odgovoriti te objašnjava kako to velikim djelom ovisi o Josipoviću jer svaki poziv ide na razini predsjednika države, pa će ondje i biti formuliran.

Potvrđujući da se iz Hrvatske s velikom pozornošću prati formiranje nove srbijanske vlade te da bi ''najdobrodošlija'' bila vlada koja bi bila spremna surađivati s Hrvatskom, Pusić ističe kako je Hrvatska svakako spremna surađivati u regiji i da joj je važno održati komunikaciju, regionalnu i bilateralnu suradnju, te dodaje kako je ''za tango potrebno dvoje''.

Pusić, govoreći o vanjskoj politici Hrvatske i drugih zemalja regije u kontekstu vanjske politike EU-a, ukazuje kako Hrvatska koja postaje članicom EU 1. srpnja 2013., a svakako u budućnosti i druge zemlje u regiji imaju prostor da im utjecaj bude veći od njihove veličine zato što dolaze s prostora koji je važan za Europu.

''Ako ni zbog čega drugog, ono zbog destabilizirajućeg potencijala koji (regija) ima i koji je kroz povijest imala. To je argument. Osjećam na vlastitoj koži u kojoj mjeri nas u tom smislu posmatraju. Ako smo mi u stanju, kao zemlje u regiji, preuzeti odgovornost za stabilnost te regije pa preko toga i za neugrožavanje stabilnosti Europe, onda je naš značaj veći od naše veličine. Imamo dodatnu vrijednost'', naglašava ministrica.

Na novinarsku konstataciju da je svojedobno predložila sklapanje bilateralnog sporazuma sa Srbijom o povlačenju međusobnih tužbi za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu, rješavanju sudbina oko tisuću Hrvata, vraćanju hrvatske imovine odnijete u Srbiju, o nestalim osobama i optuženima za ratne zločine, te upitana ima li tu čega novog, odgovara kako mogućnosti ima, ali da za sada sve miruje.

Počeli su, kako kaže, neki preliminarni razgovori pojedinih ministarstava, posebice pravosuđa, ali je to ostavljeno u ravni preliminarnih dogovora.

''Kada se formira (srbijanska) vlada treba vidjeti jesmo li na obje strane sposobni sjesti i dogovoriti se o načinima na koje ćemo riješiti ta otvorena pitanja. Dakle, spremni smo razgovarati o tužbama za genocid samo ako prije toga možemo postići dogovor o ostalim otvorenim pitanjima - pitanje nestalih osoba, povratka opljačkanih umjetnina i procesuiranje ratnih zločina'', rekla je Pusić. (Hina)

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene