'ŠUTNJA JE ZLAT(K)O' Više od dvjesto novinara tražilo ostavku ministra Hasanbegovića
Piše M.G.,
03. svibnja 2016. @ 11:50
Više od dvjesto novinara u utorak se okupilo na 'šetnji' od Novinarskog doma do Ministarstva kulture gdje su prosvjedovali zbog narušavanja medijskih sloboda i tražili ostavku ministra kulture Zlatka Hasanbegovića.
Podijelite
"Aktualna vlast čini sve da bi onemogućila slobodu medija i neovisnost novinarstva. Na sve što smo dosad upozoravali su se Ministarstvo kulture na čelu sa Zlatkom Hasanbegovićem, Vlada, Sabor i predsjednica države oglušili pa čak i na međunarodne apele podrške Hrvatskom novinarskom društvu. Stoga smo na ovaj Dan slobode medija odlučili mirnim prosvjedom pokazati da nećemo dopustiti da se vlast, kakva god ona bila, ponaša na ovakav način", rekao je predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Saša Leković.
Istaknuo je i da je zadovoljan odazovom na prosvjed i potporom HND-u, ali i da među novinarima, posebno onima koji rade na HRT-u, vlada strah te se nisu odazvali zbog straha za egzistenciju.
Ispred Ministarstva kulture prosvjednici su položili olovke ispred transparenta s tekstom Opće deklaracije o ljudskim pravima i člankom Ustava koji jamči slobodu medija kao simboličan čin kojim žele ukazati da je vlast pokopala ta zajamčena prava.
HND je i na ranijim događanjima u povodu Dana slobode medija upozorio da je razina medijskih sloboda nakon posljednje smjene vlasti u Hrvatskoj najniža u posljednjih 25 godina.
Leković je u ponedjeljak, na konferenciji "Problemi medijskih sloboda u Europi", istaknuo i da su najnovija upozorenja međunarodne zajednice o zabrinutosti zbog stanja medijskih sloboda u Hrvatskoj posljedica ponašanja nove vlasti koja odbija dijalog, ali i provodi sporne odluke - od ukidanja potpore neprofitnim medijima, tretiranja HRT-a kao "ratnog plijena" i postavljanja "podobnih" urednika i novinara.
Reiner: Potpora slobodi medija
Predsjednik Hrvatskoga sabora Željko Reiner u utorak je svim medijskim djelatnicima i novinarskim udrugama čestitao Svjetski dan slobode medija 3. svibnja, izrazivši snažnu potporu slobodi i neovisnosti medija, iz čijeg velikog utjecaja na društvo, istaknuo je, proizlazi i velika odgovornost za svaku izrečenu ili napisanu riječ.
''Želim od sveg srca podržati Svjetski dan slobode medija kojeg je proglasila Glavna skupština Ujedinjenih naroda 3. svibnja 1993. godine. Cilj obilježavanja slobode medija promicanje je slobode izražavanja i podizanje svijesti o važnosti medijskih sloboda i njezinih temeljnih načela. Obilježavanjem ovoga Dana želim snažno podržati slobodu medija i njihovu neovisnost te istaknuti njihov velik utjecaj na pučanstvo iz čega proizlazi i velika odgovornost za svaku izrečenu ili napisanu riječ", navodi Reiner u čestitki.
Potrebnim drži razvijanje svijesti o važnosti medija jer je sloboda medija u svijetu, napominje, prema izvješću američke nevladine udruge "Freedom House" u posljednjih deset godina pala na najnižu razinu.
Stoga je, ističe, odgovornost čitavog društva da se zalaže za slobodu medijskog izražavanja, "ali koja se mora odraziti u korektnom odnosu prema onome o kome ili čemu izvještavaju".
"Ravnoteža je ključna riječ i rješenje kad težimo medijskoj slobodi, sigurnosti i korektnosti, posebice u digitalnome dobu. U ime Hrvatskoga sabora i u svoje ime svim medijskim djelatnicima čestitam Svjetski dan slobode medija", zaključuje Reiner. (Hina)