Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Velika proslava

Proslava Oluje: Hrvatska 4. i 5. kolovoza obilježava Dan pobjede i 20. obljetnicu 'Oluje'

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Hrvatska će 5. kolovoza, na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja, obilježiti 20. obljetnicu vojno-redarstvene operacije "Oluje", kojom su oslobođeni Knin i najveći dio do tada okupiranog teritorija, čime je omogućena i mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja te postizanje mira u tom dijelu Europe.

Jubilarnu obljetnicu operacije "Oluje" Hrvatska će, osim u Kninu 5. kolovoza, obilježiti i 4. kolovoza u Zagrebu svečanim vojnim mimohodom, što će biti prvo obilježavanje Dana pobjede i predstavljanjem Oružanih snaga.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Bozanićeva Homilija u Kninu: 'Iako su hrvatske vlasti upućivale srpskom stanovništvu poziv da ostanu, oni su ipak bježali' Slika nije dostupna ovacije za predsjednicu 'Danas se sjećamo onih koji su slomili kičmu velikosrpskoj politici Slobodana Miloševića'

Operacijom "Oloja", u kojoj je bilo angažirano gotovo 200 tisuća hrvatskih vojnika, u samo 84 sata oslobođeno je 10.400 četvornih kilometara do tada okupiranog područja ili 18,4 posto ukupne površine Hrvatske. Hrvatske su snage krenule u operaciju istodobno iz 30 pravaca na bojišnici dugoj 700 kilometara, a oslobađanjem Knina, središta neprijateljske pobune u Hrvatskoj, već drugog dana operacije ostvaren je najvažniji strateško-politički i vojni cilj operacije "Oluja" i cijelog Domovinskog rata.

OVAKO ĆE TO IZGLEDATI Pogledajte svu silu vojnika i tenkova - 'Jako smo 'nabrijani''

Točno u podne, u subotu, 5. kolovoza 1995. na kninskoj se tvrđavi zavijorila hrvatska zastava. Time je označeno oslobođenje Knina, koji je bio središte i simbol srpske pobune i sjedište samoproglašene i međunarodno nepriznate Republike Srpske Krajine.

U "Oluji" su poginula 174 hrvatska vojnika i redarstvenika, a ranjeno ih je više od 1400.

Hrvatska je legitimnost "Oluje" dokazala na Haaškome sudu

"Oluja" je počela 4. kolovoza 1995. u pet sati ujutro i najavila je kraj srpske okupacije koja je počela u ljeto 1990. Hrvatska vojska i policija toga su dana oslobodili Sveti Rok nedaleko od Knina, koji se našao u njihovu okruženju, a oslobođeno je i više gradova i sela na širem okupiranom području. Rano navečer hrvatska i međunarodna javnost upoznate su da akcija, tijekom koje je prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman pozvao građane srpske nacionalnosti da ostanu u svojim kućama, teče po planu.

Petoga kolovoza oslobođen je Knin, a hrvatske su snage došle na granicu s BiH. Idući dan, 6. kolovoza hrvatske su snage oslobodile Plaško, Lički Osik, Vrhovine, Obrovac, Korenicu, Slunj i Plitvice, a već 7. kolovoza tadašnji ministar obrane Gojko Šušak objavio je završetak operacije.

Nakon "Oluje" ostalo je osloboditi hrvatsko Podunavlje (istočna Slavonija, Baranja i zapadni Srijem), što je mirnom reintegracijom uz Prijelaznu upravu Vijeća sigurnosti UN-a završeno 15. siječnja 1998.

Legitimnost "Oluje" dokazana je na Haaškome sudu. Žalbeno vijeće Haaškoga suda (ICTY) 16. studenoga 2012. poništilo je prvostupanjsku, osuđujuću presudu i naložilo trenutačno puštanje na slobodu generala Ante Gotovine, koji je u vrijeme "Oluje" bio zapovjednik Zbornog područja Split, i generala Mladena Markača, koji je bio zapovjednik Specijalne policije. Generali su u pritvoru ICTY-ja bili su pod optužbama da su sudjelovali u udruženom zločinačkom pothvatu te prekomjernom granatiranju Knina, Gračaca, Obrovca i Benkovca.

Obilježavanje "Oluje": vojni mimohod u Zagrebu i proslava u Kninu

Ove godine "Oluja" će se, uz proslavu 5. kolovoza u Kninu, obilježiti prvi put i svečanim vojnim mimohodom 4. kolovoza u Zagrebu. U mimohodu, koji će početi u 18 sati u Ulici grada Vukovara, sudjelovat će pješački, zrakoplovni te motorizirani, mehanizirani i oklopni postroji s različitim borbenim i neborbenim vozilima.

Zapovjed za početak svečanog mimohoda dat će predsjednica Republike i vrhovna zapovjednica Oružanih snaga RH Kolinda Grabar-Kitarović. Nakon toga će početak vojnog dijela mimohoda s tri počasna plotuna označiti šest topova M1-4/50 kalibra 76 mm Topničko-raketne pukovnije Zapovjedništva za obuku i doktrinu "Fran Krsto Frankopan".

Potom će tri borbena aviona MiG-21 preletjeti preko Ulice grada Vukovara, nakon čega slijedi mimohod pješačkih postroja u kojem je predviđeno sudjelovanje više od 2500 pripadnika, dok će u mehaniziranom postroju koji dolazi nakon pješačkog, sudjelovati više od 300 borbenih i neborbenih vozila i tehnike.

Za vrijeme prolaska postroja hrvatskih branitelja, šest topova M1-4/50 76 mm ispalit će dvadeset počasnih plotuna koji simboliziraju dvadeset godina od pobjedničke vojno-redarstvene operacije "Oluja", provedenih u miru i slobodi.

Istovremeno će u Bračkom kanalu isploviti četiri raketne topovnjače Flotile Hrvatske ratne mornarice i dva ophodna broda Obalne straže.

U Kninu će se "Oluja", kao i svake godine, svečano obilježiti 5. kolovoza cjelodnevnim programom, koji će početi budnicom ulicama grada i svečanošću na kninskoj tvrđavi, u okviru koje će biti otkriven spomenik prvom predsjedniku i vrhovnom zapovjedniku Franji Tuđmanu.

Prema programu proslave objavljenom na internetskoj stranici Ministarstva obrane, zajednički vijenac će ispred spomenika Hrvatske pobjede "Oluja '95" u 8,15 sati položiti predsjednici Hrvatskoga sabora i Vlade Josip Leko i Zoran Milanović, zamjenik načelnika Glavnog stožera OS RH general pukovnik Dragutin Repinc i glavni ravnatelj policije Vlado Dominić, a u 13 sati roditelji poginulih u "'Oluji'' i braniteljske udruge, predsjednica Republike i vrhovna zapovjednica OS RH Kolinda Grabar-Kitarović, načelnik Glavnog stožera OS RH general zbora Drago Lovrić, izaslanstva Šibensko-kninske županije i Grada Knina, te izaslanstvo BiH. Tad će se nazočnima obratiti predsjednica Republike, predstavnik hrvatskih branitelja i gradonačelnica Knina Josipa Rimac.

Predsjednica Republike na kninskoj tvrđavi će (u 8,45 sati) svečano otvoriti muzej "Oluja 95". Tom prigodom nazočnima će se obratiti ministar kulture Berislav Šipuš i gradonačelnica Knina Josipa Rimac.

Program predviđa i susrete, mimihode, sajam, te sportski i zabavni program. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene