Ne jenjava politička rasprava o aferi s tajnim službama. Političko prepucavanje preselilo se na Markov trg, gdje je oporba i dalje inzistirala na odgovornosti Vlade, premijera, ali i ministra policije.
Pročitajte i ovo
Kampanja se zahuktava
Cipek objasnio što Milanović želi postići Tuđmanovim sloganom, komentirao i Primorčev program: "On bi bio supermen"
izrazile potrebu
Milanović poručio Saboru: "Donesite ovu odluku o članicama NATO-a, to moramo učiniti"
Predsjednik Josipović i premijer Milanović sve su prebacili na saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, čiji je predsjednik Miroslav Tuđman već zatražio svu dokumentaciju kako bi počeli utvrđivati tko je prekoračio ovlasti i kršio zakon.
>> Lučin: Da postoji nadzor nad OTC-om, afere ne bi bilo; Kosor: Stvari ogoliti do kosti
>> Karamarko: Bili smo svjedoci sramne press konferencije na Pantovčaku
Premda su saborska istražna povjerenstva u povijesti redovito služila kao sredstva za političke obračune, HDZ inzistira upravo na osnivanju takvog tijela koje bi, u slučaju da i bude osnovano, profunkcioniralo najranije za dva mjeseca. Jedino tijelo koje ima moć uistinu utvrditi što se dogodilo je već spomenuti Odbor za unutarnju politiku, u kojemu uz Miroslava Tuđmana sjede i vodeći HDZ-ovci Tomislav Karamarko, Milijan Brkić i Tomislav Čuljak.
U vladajućoj se koaliciji, očekivano, protive osnivanju istražnog povjerenstva. Predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Igor Dragovan, koji je ujedno i potpredsjednik Odbora za unutarnju politiku, smatra da Odbor ima 'apsolutno sve zakonske nadležnosti da provede postupak nadzora' te da bi istražno povjerenstvo 'u ovom trenutku bilo mućenje vode iz jednostavnog razloga zato što istražno povjerenstvo nema tu vrstu zakonskih ovlasti pogotovo za dokumente te vrste tajnosti'.
Prvi čovjek Hrvatskih laburista Dragutin Lesar bio bi za istražno povjerenstvo samo ako Odbor za unutarnju politiku ne bi saboru podnio izvješće o aferi. Kaže i da je očekivao premijera Milanovića u Saboru, a ne da o ovoj stvari priča putem medija. HDSSB-ovac Boro Grubišić čitavu priču smatra odvlačenjem pozornosti s krucijalnih problema, 'a to je kvaliteta života u Republici Hrvatskoj'.
Karamarko: Zašto ga smjenjujete?
U međuvremenu, predsjednik HDZ-a i čovjek koji je nekad bio u vrhu domaće obavještajne zajednice Tomislav Karamarko u Rijeci je nastavio tražiti smjene u policiji, Vladi i sigurnosnim službama. Državnom je vrhu uputio apel da daju odgovor zašto je s mjesta ravnatelja Ureda Vijeća nacionalne sigurnosti smijenjen Petar Mišević.
'Idemo reći da je taj nadzor zaključio da nije bilo zlouporaba. U tom slučaju, zašto ste ga smjenili? Ako je bilo zlouporaba, a on ih je otkrio, trebali ste ga pohvaliti. Zašto ga smjenjujete? (...) Tu se iza brda valjaju i neki drugi problemi koji će usoro biti otkriveni, bolje im je da se lagano spremaju za ostavke.', rekao je Karamarko.
Osim saborskog odbora koji bi, čim dobije relevantne dokumente, trebao početi s radom, na potezu su i predsjednik Josipović te premijer Milanović koji bi se trebali dogovoriti o sazivanju Vijeća za nacionalnu sigurnost. Od dolaska Kukuriku koalicije na vlast, to se tijelo nije sastajalo, a ni sada nije jasno kada bi do sastanka moglo i doći.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook