Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je da žene u hrvatskom društvu još nisu dostigle ravnopravnost s muškarcima zbog čega je nužan dodatan napor kako bi se dostigla potpuna jednakopravnost spolova.
Pročitajte i ovo
EU izbori 2024
Bivša predsjednica na biračko mjesto stigla sa suprugom, a imala je i jednu molbu: "Nemoj..."
Pozvala sve
Kolinda provalila sustav: "Ja sam za Baby Lasagnu već glasala 40 puta!"
"Žene su u našem društvu još uvijek podzastupljene, a ja želim da kao društvo i država dostignemo onu razinu gdje nećemo nikoga gledati kao na ženu ili muškarca već isključivo kao na pojedinca, na osobu sa svim svojim stručnim kvalifikacijama i ljudskom osobnošću i da to bude jedini kriterij za posao koji se radi i za naše međusobno razumijevanje", rekla je predsjednica u četvrtak u svom privremenom uredu u Splitu na sastanku s predstavnicama udruga koje vode društveno angažirane žene.
Po njenim riječima u Hrvatskoj još uvijek postoje zanimanja koja se smatraju "muškima" te je potrebno puno poraditi da bi se dostigla jednakost spolova. Također je rekla kako je nasilje nad ženama ozbiljan problem u Hrvatskoj.
Predstavnice udruga koje vode društveno angažirane žene su u svojim diskusijama istaknule da je za poboljšanje pozicije žene u hrvatskom društvu iznimno važno da je za predsjednicu Republike izabrana žena. Predsjednicu su zamolile da se zauzme za unaprijeđenje ravnopravnosti žena u našem društvu.
VIDEO S kalašnjikovima u rukama traže ravnopravnost s muškarcima
"Za nas poduzetnice je poticajno da nam je predsjednica Republike žena", rekla je Ivana Prodan iz Njemačko-hrvatske industrijsko trgovinske komore koja posluje u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Splitsko-dalmatinske županije Edita Maretić je istaknula kako je nužno ukidanje "rodne segregacije po zanimanju" te je upozorila na nedovoljno sudjelovanje žena u javnom i političkom odlučivanju u Hrvatskoj.
"Žene su u Hrvatskoj na dužnostima župana, gradonačelnika ili načelnika zastupljene između 17 i 20 posto što je nedovoljno za njihovu ravnopravnost", rekla je Maretić.
Glavna medicinska sestra u splitskom KBC-u Marija Županović je upozorila na težak položaj medicinskih sestara istaknuvši kako su osim profesionalnih obveza prinuđene raditi i obiteljske poslove, a mnoge od njih su izvrgnute socijalnim poteškoćama zbog niskih primanja. "Medicinske sestre čine čuda", poručila je Županović.
Najmoćnije žene hrvatskog biznisa: Evo što su otkrile!
Livija Plančić iz udruge „Bijeli krug“ je posebice upozorila na obiteljsko nasilje kojem su izvrgnute žene.
"Obiteljsko nasilje poprima ogromne dimenzije. Nadamo se da ćete pomoći u izgradnji sustava pomoći žrtvama nasilja“, rekla je Plančić predsjednici Republike.
Potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore (HGK) Marijana Čagar iznijela je primjer koji govori o porastu ravnopravnosti žena rekavši da je prije nekoliko godina zastupljenost žena u graditeljskom sektoru bio do deset posto, a sada je narasla na oko 50 posto. "Žene nezaustavljivo kreću u to (graditeljsko) zanimanje", poručila je Čagar.
Svoj je pozitivan primjer iznijela i judašica Marijana Mišković, kazavši da je jedina sportašica u Hrvatskoj koja je kao majka dvoje djece sudjelovala na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook