Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Kriza u Agrokoru

Sastanak dobavljača i banaka: "Deblokada nije moguća dok se ne dobije pomoć države"

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Nakon sastanka Agrokorovih dobavljača i banaka, sudionici su rekli da će detalji standstill aranžmana biti poznati idućeg tjedna, kada budu imali pristanak svih vjerovnika, uključujući državu.

Poručuju da je država kamen spoticanja za deblokadu Agrokorovih tvrtki.

Pročitajte i ovo Propusti u slučaju Agrokor - 4 glavna državna odvjetnica Što će utvrditi Hrvoj Šipek o propustima u slučaju Agrokor? "Ne može Državno odvjetništvo reći da nije na vrijeme upozoreno" Ivica Todorić Slučaj Agrokor Todorić se obratio javnosti nakon pada ključnog vještačenja: "Sve im se srušilo"

"Deblokada nije moguća dok se ne dobije pomoć države. Mi to ne možemo silom napraviti. Nadamo se da će to biti hitno poduzeto da bi se regulirali novčani tokovi", kazao je Josip Budimir, član uprave Francka nakon sastanka.

Ističu kako se male banke kojima Agrokor duguje još nisu uključile u standstill aranžman.

"Želimo pozvati male banke i društva da pristupe aranžmanu. Cilj je da se podrži kompanija i donese kvalitetan plan restrukturiranja", kaže Borislav Centner iz Erste banke.

Zbog brojnih blokada, iz sindikata Agrokorovih radnika strahuju za plaće i radna mjesta. Već su zatražili sastanak s upravom.  Smatraju da nema potrebe za otpuštanjima.

"U svim tvrtkama u nekoliko navrata je provedeno restrukturiranje i po pitanju proizvodnih radnika, stvarno mislim da ih ima  optimalan broj i da tu nema potrebe za dodatnim smanjivanjem radnika. Ako će biti nekakvih promjena, vjerojatno će se to odnositi na menadžment i na uprave tvrtki", kaže Denis Paradiš, predsjednik sindikata PPDIV-a.

Erste banka: "Usuglašavaju se zadnji detalji"

Iz Erste banke navode da banke s predstavnicima Agrokorom usaglašavaju zadnje detalje oko aranžmana, koji bi uskoro trebao biti potpisan.

"Radi se o finalnom usuglašavanju svih tehničkih detalja ugovora te se očekuje da će to biti dovršeno u najskorijem roku", doznaje se iz Erste banke.

Standstill aranžman, odnosno moratorij na postojeće bankarske obveze Agrokora stupio je na snagu u petak, a u slijedećim danima doći će i do ubrizgavanja dodatnih sredstava u koncern, njegova aktivnog restrukturiranja, što znači i promjenu menadžmenta, najavljeno je u petak nakon sastanka banaka i dobavljača Agrokora.

Da su usuglašeni ključni elementi standstill ugovora ranije u petak priopćili su iz Erste&Steiermärkische Bank u ime koordinacijskog odbora financijskih vjerovnika Agrokora, u kojem je, uz Erste banku, još pet banaka - Privredna banka Zagreb, Raiffeisenbank Austria, Sberbank, VTB Bank (Austria), Zagrebačka banka.

"Banke članice koordinacijskog odbora financijskih vjerovnika i predstavnici Agrokora u principu su usuglasili ključne elemente tzv. standstill ugovora, potpis kojeg se očekuje tijekom dana (Standstill). Cilj ugovora je olakšati napore kompanije da stabilizira poslovanje te osigura podmirenje dospjelih obveza prema dobavljačima u idućem razdoblju. Standstill bi trebao olakšati napore kompanije u rješavanju pitanja likvidnosti, osiguranja kontinuiteta poslovanja, zaštite vrijednosti koncerna, kao i predstaviti osnovu za održivo restrukturiranje koncerna", navodi se u priopćenju.

Kako se ističe, "nužnost za uspješnu stabilizaciju je koordinacija svih ključnih sudionika kako bi zajedno poduprli dugoročan i održiv poslovni model".

"Shodno tome, usuglašeno je s kompanijom da će upravljački tim kompanije biti osnažen. Kao prvi korak, osnažit će se uvođenjem funkcije Glavnog direktora za restrukturiranje (Chief Restructuring Officer) kao ključne osobe za provedbu programa stabilizacije. Nadalje, tijekom procesa restrukturiranja, funkcije top menadžmenta bit će popunjene neovisnim stručnjacima kako bi se vodio transparentan i održiv proces restrukturiranja", zaključuje se u priopćenju.

Tijekom petka su blokirane jedna po jedna Agrokorova tvrtka, a dobavljači kažu da će u najkraćem roku skinuti blokade kako bi se poslovanje nastavilo.

''U blokadama su sudjelovale i privatne i neke državne tvrtke. Čak je i Porezna uprava blokirala dijelove Agrokorovih tvrtki. Usudim se reći da je to dio psihološkog rata da se blokadama Agrokor dovede u situaciju da u sljedećih par dana neće moći osigurati tekuću likvidnost korporacije i biti primoran pozvati Vladu da se primjeni zakon kojeg smo kolokvijalno nazvali „lex Agrokor“ i da Vlada uđe preko privremenog upravitelja i u godinu dana ili 15 mjeseci počne čistiti Agrokor, prodavati, restrukturirati i vraćati ili reprogramirati dugove svima koji su sudjelovali u ovome uključujući strane i domaće banke'', rekao je u analizi za Dnevnik Nove TV Mislav Bago. (I.D./Da.Š.)

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene